I když jsou lidé obezřetní a nakupují jen na ověřených e-shopech, mohou podvodníkům naletět. Jejich triky není snadné prokouknout.
O podvodnících, jež na lidi na internetu číhají, píšou Události247 pravidelně. Nedávno upozornily například na muže, který na sociálních sítích naletěl podvodníkovi prodávajícímu cukr. Podobně se stal nákup na sociální síti osudný také ženě, která zde pro změnu chtěla koupit levné meruňky. Nejen na sociálních sítích by si však lidé při online nakupování měli dávat pozor.
Nakupování na internetu může být rizikové
Lidé by měli být obezřetní jak při nakupování od soukromých prodejců, tak na e-shopech. Také ty totiž bývají často falešné. Jak již dříve psaly Události247, Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně zveřejňuje na svém webu seznam podezřelých internetových obchodů, na něž by si lidé měli dát pozor. Nebezpečí však může číhat i na ověřených e-shopech.
Aktuálně se o tom přesvědčil muž, o jehož příběhu píše web iDnes. Nakupoval knihu na známém portále Megaknihy. Když však po přesměrování na platební bránu zadal číslo své platební karty, stránka se zasekla a zobrazovala oznámení, že platba je v procesu.
Následně systém po muži vyžadoval více faktorové ověření pomocí zadání ePINu, k jehož zjištění se musel přihlásit do internetového bankovnictví. A mezitím mu přišla autorizační SMS zpráva k platbě, kterou potvrdil. Až poté si však všiml, že se nejedná o cenu knihy, ale částku 3 tisíce eur, tedy asi 76 tisíc korun.
Problém byl nejspíš v počítači poškozeného
Když muž problém řešil s internetovým obchodem, dostalo se mu odpovědi, že tam problém není. Zdá se tak, že podvodníci se k muži dostali skrze jeho počítač, který byl nejspíš napadený, uvádí dále server iDnes. Při platbě tak kyberzločinci muže přesměrovali na falešnou platební bránu a tím získali jeho přihlašovací údaje. Druhou možností pak je, že muž se do online bankovnictví přihlásil skrze internetový vyhledávač a kliknul na podvodnou stránku namísto oficiálního webu své banky.
Z popsaného příběhu je patrné, že podlehnout podvodu může skutečně kdokoliv. Kromě toho, že lidé na internetu nakupují jen na ověřených e-shopech a používají vlastní, zabezpečené internetové připojení, by tak měli také pravidelně prověřovat svá zařízení, zda nejsou napadena hackery. Kdo si na to vše nedá dobrý pozor, ten snadno může o své peníze přijít, podobně jako zmíněný muž.