Tak to tu ještě nebylo. Objevila se informace, že lidé, kteří chodí do lesa na houby, za to budou muset státu platit.
O pořádné pozdvižení se postaral ekonom Lukáš Kovanda, když v televizi CNN Prima News řekl, že v Česku by mohlo dojít ke zpoplatnění sběru hub v lesích. Stát by si tím podle něj mohl přilepšit, což by odůvodnil starostí o životní prostředí. Mezi lidmi se po tomto výroku okamžitě zvedla obrovská vlna nevole.
Houby jsou letos nejdražší v historii
To, aby houbaři za sběr hub platili, odmítá také senátor a amatérský mykolog Václav Láska, podle kterého by ten, kdo by to zavedl, v politice okamžitě skončil. „Žádný politik si to nedovolí. Je třeba respektovat nějaké české tradice a houbaření je jednou z nich. Kdo by zpoplatnil sběr hub, tak končí,“ uvedl Láska ve vysílání CNN Prima News.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy by stát mohl dost vydělat. Češi by totiž mohli letos v lesích nasbírat houby za více než pět miliard korun. Kilogram je teď navíc nejdražší v historii a vyjde na téměř 220 korun. „Je to dáno tím, co nás trápí už dlouhé měsíce, a to vysoká inflace. Kvůli tomu jdou nahoru také ceny hub, protože do ní je započítána také cena času a další náklady,“ popsal pro CNN Prima News Kovanda. „Tak to je teda pěkná blbost, jestli tohle by ve vládě prošlo, tak se stěhuju do jiného státu,“ řekl Událostem247 Jan Horáček, který je vášnivým houbařem.
Zájem o houbaření se skokově zvýšil
Podle dat České zemědělské univerzity loni každý Čech navštívil les průměrně sedmatřicetkrát. V roce 2018 to bylo přitom jen 20 návštěv ročně. Senátor Václav Láska se domnívá, že i technicky by bylo zpoplatnění sběru, navíc v takovém rozsahu, v jakém se u nás chodí do lesa, těžko proveditelné.
„Jak by vypadal takový kontrolní systém, jak to vymáhat? Každý by to navíc obcházel,“ cituje amatérského houbaře web Blesk. „V některých zemích máte dané množství, které si můžete odnést. Jinde zase vymezené dny či hodiny, ve kterých můžete sbírat,“ dodává Láska s tím, že toto vše vychází z tradice dané země.
Například v Jižním Tyrolsku na italské straně je potřeba zaplatit za povolení ke sběru hub 8 eur na den. V ostatních zemích se omezení týkají spíše regulace sběru hub. Ve Francii je povolený objem 5 až 10 litrů hub na osobu, ve Švýcarsku pak mohou houbaři nasbírat pouze kilogram hub, v Rakousku je možné nabírat maximálně 2 kg hub a v Německu od 0,5 do 2 kg, záleží vždy na dané spolkové zemi, popisuje web Epeníze, který také připomíná, že třeba v Polsku houbaři lesy často doslova plundrují a na houbách vydělávají neskutečné peníze.