Poplatek za platbu kartou. Pokud kliknete na špatné tlačítko, přijdete až o tisíce korun na jediném nákupu

Ti, kteří v zahraničí neplatí hotovostí a využívají platbu kartou, by si měli dát pozor, aby kvůli této službě neutratili víc, než musí.

i Zdroj fotografie: Mike Mozart/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zejména při online nakupování, kdy lidé platí kartou, je dobré si dávat pozor na různé podvody a falešné e-shopy. Události247 již psaly o řadě případů, kdy při nakupování na internetu lidé přišli o spousty peněz. Obezřetnost je však na místě i při placení kartou v kamenných obchodech. Zejména pak když jsou lidé v zahraničí.

Platba kartou se nemusí vyplácet

Důvodem je kurz, podle něhož se částka přepočítá ze zahraniční měny na české koruny. Při platbě kartou či výběru peněz z bankomatu v zahraničí totiž lidé často mají možnost zvolit službu Dynamic Currency Conversion (DCC). Díky ní se lidem suma okamžitě přepočítá na jejich měnu a strhne se jim z karty už v českých korunách, což může vypadat lákavě. Ve skutečnosti to ale pro zákazníky bývá většinou nevýhodné, uvádí web E15.

Poplatek za platbu kartou: Češi o něm neví, na jediném nákupu pak přichází o spoustu peněz

iZdroj fotografie: European Commission/ Creative Commons / CC BY
Platba kartou se Čechům kvůli DCC může nečekaně prodražit

Jak totiž upozorňuje web Aktuálně, kvůli DCC se lidem z karty strhnou další poplatky a peníze navíc. Pokud totiž službu DCC nezvolí a zaplatí v zahraniční měně, částku poté převede jejich banka, u níž mají platební kartu vedenou. A tento kurz bývá většinou daleko přívětivější. Pokud však lidé na terminálu tlačítko potvrzující volbu DCC stisknou, mohou zbytečně přijít o nemalé peníze.

Navýšení může být výrazné

Kurz, podle kterého obchodníci částku převádí, může rozdílný až o 20 procent. Reálně se pak navýšení placené částky při platbě kartou může pohybovat okolo 5 procent. A při vybírání z bankomatu se může jednat klidně i o 12procentní rozdíl, vyplynulo z průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. To při delší dovolené může přinést klidně i tisíce utracených korun navíc.

Pozor na tohle tlačítko na bankomatech. Kdo o něm nebude vědět a zmáčkne ho, přijde o velkou sumu peněz

iZdroj fotografie: Depositphotos
Službu DCC nabízí i mnohé bankomaty

Lidé, kteří se těmto dodatečným poplatkům chtějí vyhnout, by tak měli službu DCC raději vždy odmítat a útraty platit v původní měně. A jak poznat, zda službu využijete, či nikoli? Pokud je na terminálu vedle částky v místní měně i cena v korunách a u ní uvedený kurz, jedná se o DCC. Pokud je tam ale pouze částka v místní měně, transakce probíhá podle běžného kurzu. Některé banky, jako třeba mBank, Česká spořitelna nebo Fio banka pak umožňují také blokaci této služby, dodává server E15.

Setkali jste se při placení v zahraničí někdy se službou DCC?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články