Používáte za volantem tuto obuv? Hrozí vám za to mastná pokuta, nedoplatíte se

Obuv, ve které lidé řídí, je pro mnohé banalitou, nad kterou ani nepřemýšlí. Může se jim to ale pěkně vymstít.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mnoho lidí při řízení auta příliš nepřemýšlí nad tím, jaké boty má zrovna na sobě. Obvykle zkrátka za volant sednou v obuvi, která zrovna odpovídá danému ročnímu období a je pohodlná. Tato zdánlivě nevýznamná věc ale může být důležitější, než se zdá. Za používání některých typů bot totiž řidičům hrozí mastná pokuta.

Podcenění obuvi se nevyplácí

Přehlížení toho, jaké boty mají motoristé během řízení na sobě, se může pěkně vymstít. Problém nastává hlavně v létě, kdy se většina lidí obléká a obouvá co nejspořeji. Zcela běžně tak chodí v sandálech, žabkách nebo třeba úplně naboso. Když tak ale sednou i za volant, může nastat problém.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Cesta na dovolenou může Čechy kvůli nesprávné obuvi přijít draho

Řízení v letních botách totiž nemusí být bezpečné a může ohrožovat jak posádku daného vozu, tak i okolí. „Člověk se instinktivně, jak nemá pod chodidlem nic pevného, na ten pedál prostě bojí šlápnout. To je jeden z důvodů. Samozřejmě ta žabka může kdykoliv spadnout, to prostě není bota,“ řekl pro web TN dopravní expert Robert Kotál. Bez rizika ale není ani zimní období, kdy dokonce někteří lidé neváhají za volant sednout i v lyžákách, dodává web TN.

Cesta na dovolenou může Čechy přijít draho

Obecně platí, že lidé by měli řídit v takových botách, které jim umožní bezpečné ovládání vozu, píše web Autotrip. To si však každý může vykládat po svém. Pro někoho to budou splňovat pouze plné uzavřené boty, pro jiného může být pohodlné řízení i třeba v pantoflích. Zatímco v Česku zákon tuto věc nijak dál neupravuje, v jiných zemích je tomu ale jinak.

Povinná výbava v roce 2023: Dva trojúhelníky nebo hasicí přístroj v autě. Nepřipravení řidiči na dovolené riskují vysoké pokuty

Jak uvádí web Autotrip, například v Německu hrozí za řízení v sandálech či naboso pokuta až 30 euro. Bez rizika pokuty však není ani jízda v Bosně a Hercegovině, Maďarsku nebo Velké Británii, kde je posouzení vhodnosti obuvi na daném policistovi.

To nicméně zdaleka není jediná věc, která může Čechy při cestě na dovolenou nemile překvapit. Jak nedávno informovaly Události247, v různých zemích se liší také pravidla pro povinnou výbavu v autě jako je autolékárnička, trojúhelník či reflexní vesty. Ať už se tedy jedná o boty nebo auto výbavu, lidé by rozhodně neměli nic nechávat náhodě. Z bezstarostné cesty na dovolenou se totiž snadno může stát nepříjemný zážitek, za který navíc řidiči ještě pěkně zaplatí.

V jakých botách v létě nejraději řídíte? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články