Ihned se podívejte na půdu a do sklepa: Každý, kdo tam má některou z těchto věcí, je milionář. I vy?

Vyklízíte starou půdu či sklep? Pak si dejte dobrý pozor, co vyhazujete. Mezi harampádím se totiž mohou skrývat skutečně cenné kousky.

i Zdroj fotografie: Infrogmation of New Orleans / Creative Commons / CC BY
                   

Půdy a sklepy mohou ukrývat skutečné poklady. Ačkoli na první pohled často desítky let neuklízené prostory plné prachu a pavučin příliš vábně nevypadají, při podrobnějším zkoumání možná leckoho překvapí, jaké vzácnosti zde lze najít. Každý, kdo nějakou cennou věc objeví, se pak může při jejím prodeji klidně stát milionářem. Pakliže se chcete přesvědčit, zda se tato šance netýká i vás, podívejte se ihned na svou půdu či do sklepa.

Lidé na půdu schovávají nepotřebné věci

To, co dříve bylo prakticky bezcenné, však v dnešní době mnohdy opět nabývá na hodnotě. A důvodem je právě vzácnost, díky níž mohou mít některé věci pro sběratele nedozírnou cenu. Příkladem jsou VHS kazety, jejichž hodnota může být i v desítkách tisíc korun, jak před časem psaly Události247. Podobně mohou být ceněné i staré hudební nástroje, zejména pak ty v obzvlášť zachovalém stavu či od známého výrobce, dodává server TN.

Skutečným pokladem bývají i staré mince a bankovky. Pro svou malou velikost se často stanou neviditelné pro mnoho generací. Klidně se vám tak může stát, že najdete peníze, jež jsou staré třeba i několik desítek či dokonce stovek let. Důkazem, že takový nález může člověka rázem učinit milionářem, je například pětitisícová bankovka z roku 1919. V předloňské dražbě za ni sběratel dal neuvěřitelných 14,5 milionů korun, píše web Ekonom.

Hodnotu mohou mít i obyčejné časopisy

Zatímco dříve je lidé uklízeli na půdu či s nimi topili v kamnech, dnes by je měli raději dobře schraňovat. Řeč je o sériích kultovních časopisů, a to nejen zahraničních, ale i těch tradičních českých. Typické jsou Rychlé šípy nebo legendární Čtyřlístek. Jak například uvádí web Euro, první číslo tohoto oblíbeného dětského časopisu z roku 1969 se na portále Aukro vydražilo za bezmála 37 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Ajaysivan / Creative Commons / CC-BY-SA
Vysokou hodnotu mohou mít i mnohé knihy

A pak jsou tu také knihy, rovněž velmi častý artikl, který lze najít na mnoha českých půdách. Server iReceptář například upozorňuje, že velmi ceněná jsou mezi sběrateli první vydání či výtisky v původní vazbě. Vysokou hodnotu mají také tituly s ilustracemi známých výtvarníků nebo třeba kompletní série děl jednoho autora.

Jaký nejlepší úlovek jste na půdě či ve sklepě našli vy? Podělte se s námi v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články