Pozor: Čechům hrozí, že během 2 minut přijdou o 75 000 Kč. Stát se to může komukoliv z nás

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. V některých případech se to opravdu potvrzuje ve velkém. Například zámečníci si přijdou na pohádkové peníze.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na to, že služby těchto řemeslníků jsou drahé, jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Za pár minut práce si často naúčtují i několik tisíc korun. Najít důvěryhodného a spolehlivého zámečníka navíc není nic jednoduchého. Na internetových vyhledávačích se často stává, že na zákazníky kvůli sponzorované reklamě vyskočí společnosti, které zabouchnutých dveří zneužívají.

Zneužívají naší situace

Stane se to někdy za život snad každému z nás. Pospícháme, zaklapneme dveře a najednou si uvědomíme, že klíče zůstaly uvnitř. První pomocí je samozřejmě si přivolat zámečníka. Pokud si klíče zabouchneme večer nebo v noci, musíme se obrátit na nonstop službu a to je zase o něco dražší. Web Proženy popisuje případ seniorky, kterou to stálo skoro polovinu důchodu. Zámečník, kterého si přivolala, jí za pár minut práce naúčtoval 6352 korun. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Někteří zámečníci si za své služby účtují nehorázné sumy

Také v Pardubicích se už dříve objevil podomní zámečník, který za 6000 korun nabízel výměnu zámkové vložky do bytových dveří. Zaměřil se však zejména na seniory, kteří se dají snadno vystrašit, přesvědčit a dotlačit k neuváženému zaplacení. Web dTest spotřebitelům doporučuje, aby se vždy předem se zámečníkem domluvili na ceně a způsobu placení. Stejně tak je důležité zachovat v těchto situacích chladnou hlavu a nevolat na první číslo, které nabídne vyhledávač.

Otevření dveří od zámečníka za desetitisíce

Na podobné praktiky se zaměřuje také Česká obchodní inspekce. „Jako rekord jsem viděl fakturu na 75 tisíc za jedno otevření dveří. Na těch fakturách, které se k nám dostaly, je pak jakási položka výjezd ve státní svátek, noční hodiny, nový zámek,“ přibližuje pro web Český rozhlas její mluvčí Jiří Fröhlich. Pokud vás cena za odemčení dveří zaskočí, doporučuje dTest fakturu ihned rozporovat a nic neplatit. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Nejenom zámečníci, ale i ostatní řemeslníci si za své služby často účtují opravdu velké sumy peněz

I samotná platba by totiž mohla být chápána jako souhlas a následné rozporování by mohlo trvat dost dlouho. „Takovou zkušenost mi popisovala kolegyně, které se zabouchly dveře průvanem. Za pět minut zaplatila zámečníkovi 5000 korun,“ popsala Událostem247 paní Ivana z Brna. Poctiví zámečníci však i přesto existují. Někdy jen stačí přečíst si pár recenzí a zámečnickou firmu zkontrolovat například na webu VašeStížnosti.

Zabouchli jste si někdy dveře? Pokud ano, volali jste si zámečníka? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články