Pozor: Každý, kdo má tento typ auta, nesmí s nim jezdit. Koho policie chytí, ten dostane mastnou pokutu a může si volat odtahovku

Provoz auta není levnou záležitostí. Kromě ne zrovna levných pohonných hmot je také potřeba platit povinné ručení a mít vůz v dobrém technickém stavu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie vám může udělit široké spektrum pokut. V některých případech může zabavit i řidičský průkaz. Na Událostech247 jsme upozornili třeba na to, že mnozí řidiči při zhoršené viditelnosti oblibou využívají takzvané mlhovky. Pokud je ale mají špatně zapnuté, mohou zaplatit pokutu až 2500 korun. 

Pokut a zákazů je široké spektrum

Podle zákona totiž smí přední světla do mlhy řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy potom za těchto podmínek musí šoféři použít vždy. Pokutu mohou řidiči dostat také za to, že jedou bez rozsvícených světel. Donedávna se za tento přestupek platilo na místě do 2000 korun. Od roku 2024 je to do 1500 korun. Pokud máte štěstí, vyváznete jen s domluvou a příště už si na to dáte pozor.

Děláte tohle během řízení auta? V roce 2024 vám za to nově hrozí pokuta až 10 000 Kč

Častým prohřeškem je také to, když řidič během jízdy drží v ruce telefon. Od letoška totiž mohou policisté tento prohřešek udělit sankcí 2500 až 3500 korun na místě. Pokud by se celá věc dostala až do správního řízení, hrozí řidiči pokuta až 10 tisíc korun a k tomu 4 trestné body, jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno. Například v roce 2022 policisté za telefon v ruce potrestali 62 154 řidičů, což je asi 170 případů denně.

Policie vám zakáže další jízdu

Na české silnice nesmějí auta s dieselovým motorem, která nemají filtr pevných částic. Má zkratku DPF, tedy Diesel Particulate Filter, jak popisuje web Portál řidiče. Jde o zařízení v autě, které odbourává karcinogenní prachové částice z výfukových plynů u těchto vozidel. Vozidlo bez tohoto filtru by rozhodně nemělo projít technickou kontrolou. Tato auta se poznají i podle toho, že za sebou nechávají černý dým a zápach.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policie kontroluje emise u aut pravidelně

Pokud takový vůz policie zkontroluje v rámci namátkových měření emisí mobilní stanicí, může šofér na místě přijít o technickou, takže pak své auto odveze už leda odtahovou službou. Když se ukáže, že má řidič technickou dokonce propadlou, policie mu může udělit pokutu až 2 500 korun, jak píše web Garáž. „Já mám auto firemní, takže se naštěstí o tyto věci nemusím starat. Kontroluje to náš technik a po třech letech nám navíc auta mění za nová,“ popsal Událostem247 pan Tomáš z Holubic. 

Kontrolovali vám někdy policisté emise u vašeho auta? Napište nám to do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články