Děláte tohle během řízení auta? V roce 2024 vám za to nově hrozí pokuta až 10 000 Kč

Pokud řídíte auto, pak si dejte velký pozor, zda náhodou neděláte tento přestupek. Policie vám za něj totiž může napařit pořádně vysokou pokutu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

O tom, že od letošního roku se mění výše mnohých pokut a trestných bodů psaly Události247 již dříve. Není nejspíš žádným překvapením, že většinou se tresty spíše zvyšují a zpřísňují. Pojďme si nyní podrobněji probrat jeden z prohřešků, který se od letoška řidičům výrazně prodraží. Možná zjistíte, že ho děláte během řízení i vy. Pokud ano, dejte si pozor. Hrozí za to mastná pokuta.

Telefon za volant nepatří

Ano, jedná se o telefonování za volantem. Na tento přestupek, který s rozvojem chytrých technologií a využívání mobilů v posledních letech nabývá na četnosti upozorňovaly Události247 již v minulosti. Ještě donedávna ale pro peněženky řidičů porušení tohoto pravidla nepředstavovalo kdovíjaké riziko. Hrozila jim pokuta maximálně 1 tisíc korun, ve správním řízení pak 1500 až 2500 korun, připomíná web Měšec. S tím je ale konec.

Nová pravidla na českých silnicích: Policie bude rozdávat vesele pokuty 70 000 Kč, výjimky nebudou

Od letoška totiž mohou policisté tento prohřešek trestat sankcí 2500 až 3500 korun na místě. A pokud by se věc dostala do správního řízení, hrozí řidiči pokuta až 10 tisíc korun a k tomu 4 trestné body, uvádí dále web Měšec.

Co k navýšení pokuty vedlo?

Kromě obecného zvyšování pokut tak, aby jejich výše odpovídala celkovému růstu cen za zpřísněním trestu za tento přestupek stojí ještě další aspekty. Tím hlavním je vysoký počet těchto prohřešků. Jak píše web Garáž, jen v roce 2022 policisté za tuto věc trestali 62 154 řidičů, což je asi 170 případů denně. Není se tak čemu divit, že policie vidí rostoucí pokutu jako jednu z cest, jak motoristy od tohoto nešvaru odradit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Telefonování za volantem se řidičům od letošního roku v případě přistižení policií výrazně prodraží

Zákaz má navíc i své oprávněné důvody. Jak dále píše server Garáž, podle společnosti Aures Holdings (AAA Auto, Mototechna, Auto Diskont) je telefonování za volantem důvodem vzniku až 10 tisíc nehod ročně, což je skutečně gigantické číslo. A ideálním řešením není ani používání handsfree zařízení. Ta jsou sice oficiálně povolená, stoprocentní bezpečnost však také nezaručí. „Naopak vás jakožto řidiče rozptylují a opozdí vaši reakční dobu, a to klidně o sekundu až sekundu a půl,“ dodává web Garáž.

Souhlasíte se zpřísněním trestů a zvýšením pokut? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články