Připojujete se na veřejné Wi-Fi sítě? Pokud ano, raději byste toho měli co nejdříve nechat. Mohly by vám totiž začít mizet peníze z bankovního účtu.
Internet je nedílnou součástí životů téměř každého z nás. Připojujeme se k němu nejen doma, ale také venku – pokud k tomu tedy máme možnost. Pokud si u svého operátora platíte data, pak jste v naprostém bezpečí. Hůře na tom jsou však ti, kteří se připojují k veřejným Wi-Fi sítím. Jak redakce Událostí247 již několikrát zmiňovala, ty mohou být velmi nebezpečné a častokrát i placené. Jednou se na ně připojíte a rázem vám začnou z bankovního účtu mizet vaše peníze.
Pozor na veřejné Wi-Fi
Připojit se k veřejné Wi-Fi v kavárně, obchodním centru nebo na nádraží považujeme za samozřejmost. Rychlý přístup k e-mailu, účtům či internetovému bankovnictví je lákavý – zvlášť když je zdarma. Jenže právě tahle zdánlivá výhoda může skrývat obrovské riziko, které mnozí podceňují. Jak redakce Událostí247 zjistila, velkým problémem se v posledních letech stávají především takzvané twinningové útoky. Abychom pochopili, jak takový kybernetický útok funguje, musíme se společně vžít do modelové situace.
Představte si, že sedíte v kavárně a chystáte se přihlásit na její Wi-Fi. Na telefonu se podíváte na dostupné Wi-Fi sítě a zjistíte, že tam jsou hned dvě, které podle názvu budou patřit právě kavárně, ve které sedíte. Zatímco jedna je zaheslovaná, ta druhá k připojení heslo nevyžaduje. No a pravděpodobně, raději než abyste šli za zaměstnancem kavárny a zeptali se ho na heslo k Wi-Fi síti, se připojíte k té, která nepožaduje heslo
Twinningový útok lze přeložit jako útok dvojčete a právě ono dvojče je ta druhá Wi-Fi síť, která však nepatří oné kavárně, ve které sedíte, ale kyberzločinci, který má v plánu okrást vás o cenná data a peníze. No a nejhorší je, že se to děje stále častěji. „Jak si obecná populace stále více zvyká na bezplatné Wi-Fi všude, můžete očekávat, že zlé twinningové útoky budou stále běžnější,“ řekl pro CNBC Matt Radolec, viceprezident pro reakci na kybernetické incidenty a cloudové operace.
Jak podvod funguje
Dejme tomu, že jste se k takové Wi-Fi síti připojili. Jak vás ale může okrást o data a peníze? No, podvodníci většinou používají chytré softwary, které jsou schopny monitorovat vše, co na Wi-Fi síti děláte. Kromě toho veškeré údaje, které během připojení na veřejné Wi-Fi síti zřízené podvodníkem zadáte, okamžitě putují právě k podvodníkovi. Není pro ně tak žádný problém zjistit si údaje k vašemu bankovnímu účtu a čerpat z něj peníze. Jak se ale něčemu takovému vyhnout?
No, v první řadě byste se neměli vůbec připojovat k veřejným Wi-Fi sítím, tedy alespoň ne k těm, které nepožadují heslo. Pokud však bezplatnou Wi-Fi zrovna nutně potřebujete, nevyřizujte během připojení k ní nic důležitého či citlivého. Vyhněte se bankovnictví, online nákupům, přihlášení do e-mailu či cloudových úložišť. Taktéž doporučujeme používat VPN. Virtuální privátní síť zakóduje vaše data, takže i když někdo odposlouchává, nebude z nich mít užitek.
V neposlední řadě pak dbejte na to, abyste všude měli dvoufázové ověření. I kdyby se vám v ten moment někdo snažil přihlásit do vašeho účtu, bez vašeho potvrzení se na něj díky dvoufázovému ověření nikdy nedostane.
Jak často se připojujete na veřejné Wi-Fi sítě?


