Pozor na telefonát z banky: Ženě z Liberecka jednou zavolali a přišla nenávratně o 1 000 000 Kč. Stát se to může i vám

Podvodníci sází na důvěřivost lidí a pod falešnou identitou pracovníků banky se je snaží obraz o peníze. Několikrát se jim to již povedlo.

i Zdroj fotografie: Mark Gasoline/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 často informují o různých podvodech, na něž by si Češi měli dát pozor. Již několikrát psaly také o případech, kdy se podvodníci vydávali za falešné bankéře. Podobný scénář měl i podvod, jemuž nedávno podlehla mladá žena na Liberecku. Myslela si, že volající je skutečně spolupracovníkem banky, ve skutečnosti šlo ale pouze o rafinovaný způsob, jak ji okrást o peníze.

Na začátku byl telefonát týkající se banky

Obětí podvodu se stala mladá studentka vysoké školy z Liberce. Jak píše web Deník, vše začalo telefonátem muže, který se vydával za policistu, jenž pracuje pro banku. Ženu varoval před nebezpečím, které jejím financím na účtu hrozí a přesvědčil ji, že musí poslouchat jeho instrukce, aby své úspory uchránila.

Pozor: Jste klienty největší české banky? Hrozí, že během chvíle přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Žena přišla o více než milion korun

Žena tak postupně z banky vybrala část peněz v hotovosti, které poté předala spolupracovníkovi podvodníka. Zbylé finance převedla na různé bankovní účty. Až příliš pozdě jí došlo, že se jedná o podvod a nikoli snahu policisty pomoci jí uchránit její finance. Celkem takto liberecká vysokoškolačka přišla o více než 1,1 milionu korun.

Podobných případů se v minulosti stalo mnoho

Na konci loňského roku například server Novinky informoval o příběhu seniorky, která kvůli podobné léčce přišla o více než tři čtvrtě milionu korun. Také v tomto případě byla tématem záchrana peněz uložených v bance. Údajná pracovnice banky jí tvrdila, že její účet byl nejspíš napaden. Následně ženu odkázala na svého kolegu z banky, dalšího podvodníka, který ji přesvědčil, aby peníze rychle převedla na jiný, prý bezpečný účet. Ten však patřil podvodníkům a seniorka tak o své úspory přišla.

Falešný telefonát z banky muže ze Zlínska připravil o skoro 600 000 Kč. Policisté popsali nový typ podvodu

iZdroj fotografie: Air fans/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodníci mnohdy své oběti kontaktují i skrze SMS zprávy

Jak přitom dodává web Deník, ne vždy se musí jednat pouze o telefonický hovor, skrze nějž podvodníci své oběti kontaktují. Častá je také kombinace hovoru a SMS zpráv. Ve všech případech je ale cíl stejný, a sice okrást lidi o peníze. Proto je vždy důležité důkladně si ověřit informace, jež podvodníci lidem říkají a nikdy nejednat pod tlakem.

Setkali jste se někdy s podobným typem podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články