Pozor na to, co venku fotíte: V Česku začala platit nová pravidla, za focení určitých věcí hrozí pokuta až 100 000 Kč

Až budete příště pořizovat fotografie, dejte si pozor na to, co fotíte. Za focení některých objektů a budov vám totiž může hrozit pokuta až 100 000 Kč.

i Zdroj fotografie: ZSsen / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vzpomínáte si na doby, kdy jste si museli pořídit digitální fotoaparát, abyste byli schopni vyfotit k světu vypadající fotografii na památku? Těmto dobám je dávno konec a vzhledem k technologickému pokroku dnes může nádherné fotografie fotit úplně každý, a to telefonem. Tedy, ono dost záleží na tom, co vyfotíte. V některých zemích, včetně Česka, totiž platí zákon, který vám zakazuje fotit konkrétní objekty. No a když tento zákon porušíte, bude vám pak hrozit tučná pokuta.

Zákaz focení vojenských objektů

Od července 2025 platí v České republice zásadní úprava legislativy, která mění pravidla fotografování. Už v dubnu Ministerstvo obrany informovalo o novele zákona o Vojenské policii a zákona o ozbrojených silách ČR. Obě vstoupily v platnost 1. července a rozšiřují seznam míst, u nichž je zakázáno pořizovat fotografie či natáčet. Stejný zákaz plati i v Polsku, kdy se jednalo o reakci na ruskou invazi. Cílem je posílení ochrany země před špionáží a sabotáží. Ze stejného důvodu zákaz platí i u nás.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: GillyBerlin/ Creative Commons / CC-BY-SA
Focení vojenských objektů vás může vyjít draho

Nejvýraznější dopad má zákon na oblast obrany. Všechna vojenská zařízení, ať už jde o kasárna, výcvikové prostory, techniku nebo samotný pohyb vojáků, se dnes považují za objekty, které je přísně zakázáno fotografovat. A nemusíte nutně nakukovat přes plot – stačí jen namířit objektiv směrem k budově a rázem na vás může čekat finanční postih. A ten, jak redakce Událostí247 zjistila, může dosahovat ve správním řízení částky 100 000 Kč. Navíc vám i fotoaparát, případně telefon, může být zabaven.

Pokutou to nekončí

V případě, že úřady pojmou podezření, že fotografie pořizujete úmyslně s vidinou ohrožení bezpečnosti státu, následky pak mohou být ještě větší. Může vám hrozit vězení a také vám může být omezeno cestování. V případě, že se něčemu takovému chcete vyhnout, důrazně doporučujeme nefotografovat žádné vojenské objekty. Důležitá je také prevence a tou nejlepší je znalost aktuálních předpisů a zákonů – například zákona č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky.

iZdroj fotografie: Ed Brown as Edbrown05/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podobné zákazy platí nejen v Česku, ale také v Polsku

Důležité je také respektovat výstražné značky. Většina vojenských objektů a budov má dnes na sobě značení, které na zákaz přímo upozorňuje. No a když už přece jen nějakou tu fotografii pořídíte, hlavně ji nesdílejte na sociálních sítích. A to ani starší fotografie, i ty totiž mohou být problematické.

Věděli jste o tomto zákazu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Schönweitz

Martin Schönweitz je několikaletým redaktorem webu Události24/7.cz. Svoji novinářskou kariéru započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuje naplno. V průběhu let působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. V roce 2020 se stal součástí redakce Události24/7.cz a pomáhal především svou redakční činností budovat celý projekt.

Zobrazit další články