Až budete příště vybírat peníze z bankomatu, dejte si pozor na tuto konkrétní chybu. Mohli byste kvůli ní přijít o 250 Kč při každém výběru.
I když se bankomaty mění k nepoznání a nabízejí stále více zajímavých funkcí, jednu věc ovlivnit nedokážou. Čas od času se stane, že je člověk myšlenkami někde v oblacích a i když si právě vybíral hotovost z bankomatu, zapomněl si vzít peníze z přihrádky na bankovky. Když si pak svou chybu uvědomí a vrátí se k bankomatu, peníze už jsou ve většině případů dávno pryč. Můžete je nějak získat zpět, nebo se k nim už nikdy nedostanete?
Pozor na chybu při výběru z bankomatu
Ačkoliv bankomaty pomalu mizí (v řádech desítek kusů ročně), stále zůstávají důležitou součástí každodenního života. Při výběru hotovosti ale může snadno dojít k nepozornosti – a někteří lidé si ani nevšimnou, že v automatu nechali buď všechny peníze, které si chtěli vybrat, nebo jejich část. Co když je však najdete vy? Jak se správně zachovat a kdy máte nárok na nálezné?
Představte si, že přijdete k bankomatu a najdete v něm peníze. Správným postupem je samozřejmě kontaktovat banku, která bankomat vlastní, a na nález ji upozornit. Peníze pak můžete odevzdat na nejbližší pobočce a samotná banka si pak prohlédne kamerové záznamy, aby zjistila, komu peníze náleží, a následně danou osobu kontaktuje. Věděli jste ale, že v některých případech si můžete nalezené peníze nechat?
Například v Německu, jak redakce Událostí247 zjistila, si můžete nalezenou hotovost nechat, a to v případě, že nepřesahuje 10 eur. Kdybyste si tedy vybírali hotovost z bankomatu v Německu a nechali v něm 10 eur, tedy přibližně 250 Kč, pak už byste se k nim pravděpodobně nedostali. Člověk, který je našel, si je podle tamních zákonů může nechat. U nás to však funguje trochu jinak.
Pokud najdete v bankomatu hotovost a rozhodnete se, že si ji necháte, pak se jedná buď o přestupek, nebo o krádež. Záleží samozřejmě na tom, o jak velkou částku se jedná. V případě, že škoda nepřesahuje 10 000 Kč a chybí závažnější okolnosti činu (vloupání, použití násilí…), pak se jedná o přestupek. Myslete ale na to, že poškozená osoba ztrátu peněz rozhodně nahlásí své bance, a ta nebude mít problém vás samotné poté dohledat. Za přestupek pak hrozí pokuta až 50 000 Kč.
A co trestný čin
Pokud v bankomatu najdete více než 10 000 Kč a částku nevrátíte na nejbližší pobočku, pak už se jedná o krádež, tedy závažný trestný čin. V takovém případě, pokud budete dopadeni, vám může hrozit trest odnětí svobody až na dva roky. No a v případě, že byste v průběhu posledních tří let byli odsouzeni nebo potrestáni za krádež, pak by se mohl trest odnětí svobody zvednout až na tři roky.
Tak to vidíte. Nejlepším řešením je jednoduše kontaktovat banku, která bankomat vlastní, nebo pak případně policii. Zapomenutá hotovost v bankomatu sice může vypadat jako šťastná náhoda, ale špatné rozhodnutí může mít vážné následky. V tomto případě se rozhodně vyplatí postupovat podle zákona a být poctiví.
Nechali jste někdy peníze v bankomatu?


