Pozor: Obchody v ČR v květnu 2024 plošně zavřou. V dané dny v nich nenakoupíme

O tom, že některé státní svátky nám mohou zkomplikovat naše nákupní plány, informujeme na Událostech247 pravidelně.

i Zdroj fotografie: RedCat34/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kdybychom žili třeba v sousedním Rakousku, nemuseli bychom si lámat hlavu s tím, ve které státní svátky mají obchody otevřeno. Jak od nás víte, lidé si tam v neděli a ve státní svátky nenakoupí, protože obchody jsou v tyto dny zkrátka zavřené. V České republice je to však jinak a otevřeno je podle toho, co je zrovna za významný den.

Zavřené, či otevřené obchody?

V České republice slavíme hned několik státních svátků. Určuje je zákon, který také stanovuje ostatní svátky, dny pracovního klidu a významné dny. Na Událostech247 jsme psali, že rok 2024 má ještě o jeden den navíc, protože je přestupný. V tomto roce také svátky prodlouží celkem čtyři víkendy. Kromě tradičního prodlouženého víkendu během Velikonoc to bylo i pondělí 1. ledna.

Naléhavé: Obchody v ČR plošně zavřou. Nebudeme tam smět nakoupit. Rychle si udělejte zásoby potravin

První červencový svátek, Den slovanských věrozvěstů, pak připadne na pátek a 28. říjen na pondělí. Během některých totiž musí ze zákona zavřít všechny větší prodejny, na jiné svátky však mohou zůstat otevřené. Otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Psali jsme, že tento zákon určuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené.

Kdy bude zavřeno

V květnu nás čekají dva státní svátky, které oba připadají na středu. Zatímco 1. května, na Svátek práce, můžou mít obchody normálně otevřeno, o týden později, na Den vítězství, musí velcí obchodníci naopak zavřít, jak připomíná web Peníze. Zákon o prodejní době totiž 8. května zakazuje prodej ve všech maloobchodních prodejnách, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 čtverečních metrů. Uzavřou se tedy velké prodejny Albert, Lidl, Billa, Globus, Tesco nebo Penny.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Větší obchody budou mít 8. května zavřeno

Výjimku mají obchody s prodejní plochou do 200 metrů, což jsou například večerky. Prodávat mohou také prodejny na železničních a autobusových nádražích a letištích, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních a také velkoobchod, například Makro. „Já jsem pro, aby bylo zavřeno ve všechny státní svátky, aspoň by v tom nebyl zmatek. Je to přece jen jeden den, to snad každý zvládne,“ řekla Událostem247 paní Jarka.

Jste pro to, aby byly větší obchody zavřené ve všechny státní svátky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články