Naléhavé: Obchody v ČR plošně zavřou. Nebudeme tam smět nakoupit. Rychle si udělejte zásoby potravin

Kdybychom žili třeba v sousedním Rakousku, nemuseli bychom si lámat hlavu s tím, ve které státní svátky mají obchody otevřeno.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jak víte, lidé si tam v neděli a ve státní svátky nenakoupí, protože obchody jsou v tyto dny zkrátka zavřené. V České republice je to však jinak a otevřeno je podle toho, co je zrovna za významný den. Slavíme celkem sedm státních svátků. Jak připomíná web iDnes, určuje je zákon, který rovněž stanovuje ostatní svátky, dny pracovního klidu a významné dny.

Státní svátky prodlouží víkendy

Rok 2024 má ještě o jeden den navíc, protože je přestupný. V roce 2024 svátky prodlouží celkem čtyři víkendy. Kromě tradičního prodlouženého víkendu během Velikonoc také v pondělí 1. ledna. První červencový svátek, Den slovanských věrozvěstů, pak připadne na pátek a 28. říjen na pondělí. Jak od nás víte, během státních svátků nebývá často úplně jasné, jak funguje otevírací doba obchodů.

Obchody v ČR mění otevírací doby: Stihnete si dojít nakoupit?

Během některých totiž musí ze zákona zavřít všechny větší prodejny, na jiné svátky však mohou zůstat otevřené. Otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Tento zákon určuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené. O vánočních svátcích je výjimka na Štědrý den 24. prosince, kdy mohou mít obchody nad 200 metrů čtverečních otevřeno do 12 hodin.

V pondělí se do prodejen nedostanete

Nejbližšími svátky jsou teď Velikonoce. Letos je budeme slavit od Velkého pátku 29. března do Velikonočního pondělí 1. dubna. Říkáte si, jak budou mít otevřeno vaše oblíbené supermarkety? I když jsou oba tyto dny státními svátky, v jeden z nich zůstanou obchody otevřené, zatímco o tom druhém budou muset mít podle zákona zavřeno. Je proto potřeba na to včas myslet, protože jinak se vám může stát, že nebudete mít doma nic k jídlu.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Větší obchody plošně na Velikonoční pondělí zavřou

Co se týče velikonočního víkendu, kdy nastává Bílá sobota a Boží hod velikonoční, zůstává otevřeno podle běžné otevírací doby, jak připomíná web Extra. Například prodavačky státní svátky jistě vítají, protože to jsou dny, kdy mohou být doma s rodinami. „Pracuji v Albertu už asi 15 let. Práce mě baví, ale volných víkendů je málo, nemáme to jako jiní lidé jen od pondělí do pátku. Proto jsem za volno navíc ráda,“ popisuje paní Eva. „Já myslím, že když je jeden den zavřeno, nikomu to neublíží,“ dodává paní Jana z pohledu zákaznice.

Měli by podle ávs zůstat obchody přes svátky otevřené? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články