Pozor: Vlastníte takovéto auto? Město vám ho bez diskuze odtáhne

Obce v Česku trápí dlouhodobě nedostatek parkovacích míst. Ta navíc často zabírají vraky aut, jejichž majitele se často ani nepodaří dohledat.

i Zdroj fotografie: Technické služby města Příbram
                   

Tisíce autovraků po celé České republice zabírají místa na parkovištích a působí tak problémy nejen obcím, ale také řidičům, kteří často marně hledají místo k zaparkování svého vozidla. Psal o tom web TN. Auta, která mají delší dobu propadlou technickou kontrolu a úřadům se nepodařilo dohodnout se s jejich majiteli, pak nechávají obce odtáhnout. Je tak jasné, že pokud vlastníte podobné auto, město vám ho bez diskuze odtáhne.

Pomáhají pravidelné kontroly

Vozidla, která mají po platnosti technické kontroly déle než půl roku, evidují obce, ale také strážníci městské policie. Majitelé vraky po upozornění často jen přesunou na jiné místo. Protože se však kontroly provádí pravidelně na celém území daného města, není pak těžké takové auto dohledat, a to i v případě, že z něj majitel odstraní registrační značku. Slouží k tomu takzvaný VIN kód. O problematice odtahu vozidel jsme před několika měsíci informovali i u nás na Událostech247.

Ráno chtěl jet do práce a auto nikde. Města řidičům odtáhnou i správně zaparkovaná vozidla

Vedení obcí se samozřejmě s majiteli aut nejprve snaží domluvit. K odtahu podle nich dochází až po několika měsících, kdy majitelé autovraků na výzvy nereagují. Tato vozidla pak končí na záchytném parkovišti a to na účet majitele vraku. Odtah vyjde na více, než tisíc korun. Majiteli se navíc přičítá ještě další částka za každý den, kdy autovrak na odtahovém parkovišti stojí.

Obce mohou autovraky dražit

Bydlím na sídlišti a skoro každá rodina tady má dvě auta. Najít tak večer místo k zaparkování, je opravdu horor. Na našem parkovišti navíc stojí už několik měsíců  tři zarezlé vraky bez poznávací značky, které už skoro zarostly trávou. Nevím, proč to obec neřeší,“ řekl Událostem247 Marek Podseda z Brna. „Jeden z těchhle vraků je po pánovi, který před půl rokem umřel, úřad to přece musí vědět, tak proč nic nedělá?“ diví se další z řidičů, kterému se nedaří najít parkovací místo.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Města neodtahují jen vraky, ale i špatně zaparkovaná auta, která brání v průjezdu ostatním vozům

Pokud majitel vozidla neprojeví zájem, může pak být vydraženo nebo zlikvidováno provozovatelem místa, kde bylo původně odstaveno. Novelu zákona o odtahování odstavených aut a vraků z ulic, silnic a veřejných parkovišť, v lednu 2020 schválila Sněmovna, připomíná web Srovnátor. Města mohou autovraky, o které se majitel nepřihlásí, prodávat v dražbě. Web C-Budějovice informoval, že cena bývá stanovena odhadem soudního znalce. Vraky, které se nevydraží, budou předány k ekologické likvidaci.

Stalo se vám někdy, že vám odtáhli auto? Pokud ano, tak kvůli čemu? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články