Pozor: Všichni tito Češi budou státu platit za to, že pobírají důchod. Přijdou o tisíce korun každý měsíc

Na české důchodce se valí jedna změna za druhou. Některým dokonce hrozí, že by mohli mít méně peněz, než byli zvyklí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

I když se důchody od letošního ledna roku navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, není to zdaleka tolik, kolik mnozí důchodci očekávali a na co byli zvyklí. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, nedávno potvrdil Ústavní soud a senioři své peníze už zpátky nedostanou.

Důchody a změny

Další novinka, na kterou si musí čeští senioři zvyknout, začne platit už v létě. Týká se důchodového spoření a mnohé zřejmě moc nepotěší. Jako důchodci totiž ztratí nárok na státní příspěvek na spoření. Zároveň pokud ale nesplnili minimální dobu spoření, nebudou moci přestat spořit, jinak by museli všechny peníze od státu vrátit, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Nepopulární změna nastane už od 1. července.

Statisíce českých důchodců přijdou v létě 2024 o peníze. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic

Ne každý senior však ví, že v některých případech musí svůj důchod danit. Dochází k tomu v okamžiku, kdy vyplacená částka přesáhne 36násobek minimální mzdy platné pro daný rok. V roce 2023 minimální mzda činila 17 300 korun, takže se jednalo o roční důchod ve výši 622 800 korun a měsíční 51 900 korun. V roce 2024 je minimální mzda stanovena na 18 900 korun. Jedná se tak o roční důchod v částce 680 400 a o měsíční ve výši 56 700 korun, píše web Kurzy.

Ani o tom nevím, beru jen 12 tisíc, říká seniorka

Pokud důchodce stanovené částky přesáhne, musí podat daňové přiznání a důchod zdanit. Toto pravidlo se netýká jen starobních důchodů, ale také těch invalidních a pozůstalostních, píše dále web. I takto nadprůměrně vysoký důchod podléhá klasické 15procentní sazbě daně z příjmů a senior tak přijde o několik tisíc korun měsíčně. U příjmů za rok 2024 pak dochází k velkým změnám. Limit pro 23procentní sazbu daně totiž bude 36násobek průměrné mzdy, tedy 1 582 812 korun.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Někteří senioři v Češku musí své důchody danit

V praxi tak zaplatí 23procentní daň z příjmů fyzických osob v příštím roce daleko více poplatníků. Doposud to přitom bývalo naopak. „Tak tohle jsem ani netušila, ale to je proto, že můj důchod takových závratných částek nedosahuje, spíše naopak. Měla jsem nízké příjmy a teď beru jen okolo 12 tisíc korun měsíčně, takže nemít ještě manžela, tak nevím, jak bych vůbec vyšla. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl důchod ani přes 30 tisíc,“ popsala Událostem247 paní Magdaléna.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články