Pracujete, i přesto nedostanete žádný důchod: Některá zaměstnání se do penze nepočítají. Vše jsme pro vás zjistili

Mnozí Češi mohou být na stáří nemile překvapeni, když zjistí, že se od státu žádné penze nedočkají.

i Zdroj fotografie: Milica Buha/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Aby měl člověk v Česku vůbec nárok na důchod, musí řádně odpracovat několik desítek let. Ani dosažení této podmínky však nemusí být pro všechny zárukou, že se vytoužené penze skutečně dočkají. I když mnozí lidé prací stráví velkou část svého života, přesto žádný důchod nedostanou. Některá zaměstnání se totiž do penze nepočítají. Zjistili jsme pro vás, jakých případů se toto omezení týká.

Češi si důchodu příliš neužijí

Důchodový systém v Česku se v poslední době mění k nepoznání. Kvůli potřebě úspor vláda chystá změny mimořádných valorizací, znevýhodnění předčasných důchodů či zpomalení růstu penzí. Kromě toho se zvýšení pravděpodobně dočká minimální doba placení pojištění. Ještě loni vláda plánovala zmírnění této hranice z 35 na 25 let. Nyní je ale všechno jinak. Jak informovaly Události247, podle aktuálních plánů se má tato lhůta zvýšit na 40 let.

Chystáte se do důchodu? Ani náhodou, stát si na vás ušil bič, musíte dál pracovat

Kromě toho však existuje hned několik případů, které se do odpracovaných let nezapočítávají. Mnoho lidí o tom však ani nemusí vědět a žít v domnění, že je vše v pořádku. O to víc pak mohou být překvapeni, když na stáří zjistí, že jim stát žádný důchod nedá. Netýká se to přitom jen takzvané práce načerno, kdy lidé dostávají peníze na ruku a neodvádí z výdělku žádné daně.

Tito lidé se důchodu jen tak nedočkají

Patří mezi ně třeba ti, kteří pracují na dohody a mají nízké výdělky, ze kterých zaměstnavatel nemusí odvádět sociální pojištění.Jde hlavně o dohody o provedení práce (DPP) s výdělkem nižším než 10 000 korun, případně o dohody o pracovní činnosti (DPČ) s výdělky pod 3 000 korun,“ uvádí web České důchody. Mezi odpracované roky se do důchodu dále nepočítá ani doba studia po 18 roce věku či pobírání invalidního důchodu I. a II. stupně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí lidé musí kvůli dosažení počtu odpracovaných let docházet do zaměstnání i ve vysokém věku

Stejně tak se lidem nezapočítává ani třeba doba, po kterou jsou nezaměstnaní a nejsou registrovaní na Úřadu práce. Zároveň platí, že do odpracovaných let se zahrnuje pouze jedna z aktuálně vykonávaných prací. I když by tedy člověk měl více zaměstnání naráz, na počtu let započítaných do důchodového pojištění to nic nemění.

Zdroj: České důchody

Na jaký typ smlouvy či dohody pracujete? Podělte se s námi o své zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články