Pravda o másle v českých obchodech: Prodejci to dlouho tajili. Takovouhle odpornost si denně kupují tisíce lidí

Snad každý z nás má rád k snídani čerstvé pečivo s máslem. Pro mnoho Čechů patří máslo mezi základní suroviny.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Jeho cena není zrovna nejnižší, stojí mezi 40 a 50 korunami. Proto většina lidí číhá na nejrůznější slevové akce. Máslo potom nakupují do zásoby třeba do mrazáku a předzásobují se na horší časy. Jak Události247 upozornily už dříve, másla ve velkých akcích však mohou být i více než rok stará, a to rozhodně jejich kvalitě neprospívá.

Několik let staré máslo za výhodnou cenu?

Zásoby másla má pro občany také stát. Web Aktuálně už před několika lety upozornil, že na utajeném místě v západních Čechách uchovává stát v mrazácích přes 400 tun másla. Má je na starosti Správa státních hmotných rezerv. Ta má za úkol zajistit zásoby na výjimečné a nečekané situace, kdy není možné běžné zásobování potravinami nebo palivy. Zásoby je nutné udržovat čerstvé a v pohotovosti a stát za ně ročně utratí 2,5 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Máslo si na denní bázi kupuje v obchodech velká spousta lidí

Jednou za čas je však potřeba takové máslo nahrazovat novějším a to starší bývá za nějakou symbolickou cenu nabídnuto k odkupu. Expertka na potraviny Michaela Smolková pro web Blesk uvedla, že takové máslo se obvykle po vyskladnění spíš udá v gastronomii a pekárnách. Může se ale stát, že ho zakoupí i obchodní řetězce a zákazník pak „výhodně“ kupuje několik let zmražené máslo, aniž by o tom měl tušení.

Za kvalitou na nákupy do ciziny

Dlouhodobě se také řeší dvojí kvalita potravin. Je všeobecně známo, že v Česku máme horší zboží, než například v Německu. Psali jsme třeba o tom, že youtubový kanál Starej Fotr vyrazil na nákup vybraných výrobků do Kauflandu v Německu a v Česku a potvrdil se dlouhodobý fakt, že v nápoji Coca-Cola zakoupeném v tuzemsku je glukózovo-fruktózový sirup, zatímco v německém nápoji je cukr.

Odborníci zjistili, co obsahují české potraviny. Některá jídla vás mohou stát život

Mezi českou a německou potravinou není rozdíl jen v kvalitě, ale také v ceně. I když naši západní sousedé mají mnohem vyšší platy, za potraviny často utratí o mnoho méně, jak Události247 upozornily. I za menší cenu ale dostanou potravinu mnohem kvalitnější. „Všimla jsem si toho například u čokolády Milka. Když jsme ji koupili v Rakousku, byla ta chuť úplně jiná než u čokolády zakoupené u nás. To samé platí také u Butelky. Ta z Rakouska má více čokoládovou chuť,“ popsala Událostem247 paní Hana z Rosic.

Jaký je váš názor na výše zmíněnou situaci? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články