Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem

Dvojí kvalita potravin je v rámci Evropské unie už oficiálně zakázána. Přesto je evidentní, že v některé zemi mají k dispozici kvalitnější produkty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na odlišnost jednotlivých potravin si ve své reportáži posvítil youtubový kanál Starej Fotr. Vyrazil na nákup vybraných výrobků do Kauflandu v Německu a v Česku. Výsledky jsou přinejmenším zarážející. Potvrdil se dlouhodobý fakt, že v nápoji Coca-Cola zakoupeném v tuzemsku je glukózovo-fruktózový sirup, zatímco v německém nápoji je cukr. Podobný rozdíl je i u nápoje Sprite, který má navíc v Německu koncentrát z limetkové šťávy, zatímco v českém je jen přírodní aroma.

Rozdíly u nealko nápojů jsou i v ceně

Německé výrobky jsou o pár korun levnější. Dalším produktem, který kanál Starej Fotr srovnal byl oblíbený kečup od společnosti Heinz. V Německu i v Česku mají stejné složení, ale nikoli stejnou chuť. Autor reportáže zjistil, že mají tyto kečupy i jinou barvu. Přestože mají stejný podíl rajčat, zřejmě jde o jinou kvalitu suroviny. Jiné vysvětlení nepřipadá v úvahu. Dalším testovaným výrobkem byla čokoládová tyčinka Snickers. Podle složení jsou výrobky v Německu i v Česku opět zcela stejné.

I na první pohled jsou tyto sladké tyčinky stejné, ale po rozříznutí se objevují první znatelné rozdíly. Ve sladkosti z německého Kauflandu je daleko více oříšků, než v produktu zakoupeném v obchodním řetězci v Česku. Oříšky jsou jednou z nejhodnotnějších ingrediencí tohoto produktu, který je v Německu navíc levnější než v tuzemsku. Naopak další sladkost, a to Lentilky, se jevily stejné v obou zemích, a to z hlediska vzhledu i chuti.

Zákaz je platný, ale realita tomu neodpovídá

Země EU měly zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazují klamavou praktiku spočívající ve dvojí kvalitě potravin do května 2022, připomíná web Novinky. V minulosti se často stávalo, že do východních zemí směřovaly potraviny s levnějšími či méně kvalitnějšími surovinami, připomíná web Novinky. Loni v prosinci například čeští inspektoři odhalili pochybení u výrobku 7Days Bake Rolls s příchutí pizza.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho lidí cestuje pravidelně do Německa na nákup pracího prášku, který je podle nich kvalitnější a levnější

Pro rakouský a německý trh je vyráběn produkt se slunečnicovým olejem, ale pro český s palmovým olejem, píše web Novinky. Jak Události247 psaly v dubnu, rozdíly jsou značné v německých obchodech i u mléčných výrobků. Například oblíbený dezert Monte má v sousední zemi o čtyři procenta více mléka než v Česku. Jeho cena je navíc v Německu nižší. Často je možné v západních zemích narazit i na drogerii či kosmetiku, která má kvalitnější složení. I to má být nicméně od letošního ledna zakázáno, jak informuje web Aktuálně.

Poznali jste také odlišnou kvalitu potravin v Německu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články