Přes 1 rok nedostal z důchodu ani korunu. Stát s ním vypekl a teď musí živořit. Ze dne na den se to může stát i vám

Starobní důchod je jedním z čtyř druhů důchodů českého důchodového systému. Nárok na něj má každý, kdo splní potřebné podmínky.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Česká správa sociálního zabezpečení stále ještě nevyřídila 27 tisíc žádostí o důchod, které jí přišly. Stát přitom vůbec nemyslí na ty, kteří tyto peníze opravdu potřebují a mohou se kvůli tomu dostat do existenčních potíží. Jak píše web CNN Prima News, příkladem je pan Peter Čepelák z Ostravy.

Z důchodu neviděl přes 1 rok ani korunu

Tento muž dlouhá léta pracoval na šachtě a zničil si zdraví. O jeho příběhu jsme na Událostech247 psali už dříve. I když na něj měl kvůli své náročné profesi jasný nárok, na předčasný důchod čekal pan Čepelák více než 1 rok a aby přežil, musel se zadlužit. Teprve před třemi měsíci začal dostávat alespoň předběžnou výši důchodu. Čekalo se totiž, až slovenská pojišťovna vyřídí žádost České správy sociálního zabezpečení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výše důchodu je v Česku v poslední době velice ožehavým tématem

Aby pan Čepelák se ženou a postiženým synem vyžili, půjčoval si po celou dobu peníze od kamaráda. „Musím mu ty peníze vrátit, kamarád už je dost nervózní. Potřebuje prachy, pro mě je to dost špatné,“ sdělil nešťastný muž redakci CNN Prima News. Teď už si však může oddechnout. „Dobu pojištění potvrzenou slovenskou stranou jsme již obdrželi, díky čemuž byl starobní důchod definitivně přiznán a v nejbližší době dostane doplatek důchodu,“ potvrdila mluvčí ČSSZ Tereza Koukolová.

Málem jsem skončil na ulici, říká senior

Zaplatíme dluhy a zbytek si schováme. Poplatíme jako vždycky, co se dá,“ uvedla pro CNN Prima News Hana Čapláková. Rodina teď doufá, že doplatek důchodu přijde do konce roku, aby si mohla užít Vánoce bez starostí. Lidí, jako Peter Čepelák, kteří čekají na výměr svého starobního důchodu déle než tři měsíce, je aktuálně v Česku 803. Je to způsobeno také nedostatkem úředníků, jak píše web iDnes.  Noví důchodci tak musí žít z úspor nebo žádat o sociální dávky. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Důchody se budou plošně navyšovat v lednu 2024

Pan Jaroslav z Liberce si zažádal o důchod začátkem prosince, ale ani po dlouhých měsících se výplaty, nebo alespoň zprávy o přiznání penze, nedočkal. Jak píše web iDnes, nakonec musel požádat o mimořádnou dávku hmotné pomoci, aby neskončil na ulici. Důchod mu stát začal vyplácet až letos v červnu poté, co to začala řešit Rada seniorů, kam se obrátil. „Neustále se všechno zdražuje a stát má ještě tu drzost, že nechá lidí, kteří celý život poctivě pracovali, úplně na holičkách,“ rozčílila se paní Marie z Tišnova. 

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články