Už rok nedostal důchod, stát s ním vyběhl. Tohle se může stát i vám

Důchody se v Česku již v blízké době výrazně promění. Ne všichni na tom ale vydělají.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že důchodový systém čeká v následujícím roce mnoho změn, se ve veřejném prostoru hojně diskutuje a informovaly o tom i Události247. O čem se už ale tolik nemluví jsou individuální případy lidí, se kterými stát tak trochu vyběhl a oni zůstali na pospas osudu. Česká správa sociálního zabezpečení, jež žádosti o důchody vyřizuje totiž mnohdy při délce vyřizování žádosti nezváží individuální případ konkrétního člověka, což pak může mít pro mnohé seniory, kteří klidně i řadu měsíců nedostanou důchod, nepříjemné následky.

Mnoho seniorů už nemá kde brát

Důvodem je situace, která nastala již loni na podzim, jak připomíná web Finance. Týká se nadprůměrného počtu žádostí o předčasný důchod, které Češi podávají. Od října se totiž podmínky pro odchod do dřívější penze výrazně znevýhodní, jak psaly Události247. Mnoho lidí tak logicky chtělo ještě na poslední chvíli výhodné nastavení systému využít. Pracovníci České správy sociálního zabezpečení však žádosti nestíhají včas vyřizovat. Nastávají tak situace, že mnozí senioři na vyplacení své penze čekají i dlouhé měsíce, což může být pro mnohé z nich likvidační.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Příkladem je i Peter Čaplák z Ostravy, o jehož příběhu informuje web CNN Prima News. Ten na svůj předčasný důchod čekal dlouhý rok. „Celej život jsem chodil normálně poctivě do práce. Pracoval jsem skoro deset let v šachtě, což mi hodně poškodilo zdraví,“ řekl pro web CNN Prima News muž, který se dokonce kvůli dlouhému čekání i zadlužil. „Dlužím skoro 160 tisíc kamarádům, kteří mi chtějí pomoct,“ dodal.

Ačkoli se zdá, že tento příběh má šťastný konec, je tomu tak jen napůl. Muž sice svůj první důchod v září skutečně obdržel. Jak však dodává web CNN Prima News, zatím pouze v prozatímní výši. Čeká se totiž „až slovenská pojišťovna vyřídí žádost české sociálky“. A to může trvat klidně dalších 60 dní.

Předčasný důchod nedostane jen tak někdo

V řadě ohledů podobný je i případ Jaroslava Martiníka. Desítky let se živil mnohdy těžkou manuální prací, kvůli čemuž si značně poničil zdraví. Při žádosti o předčasnou penzi se však na úřadě setkal s frontou asi 30 lidí. Jejich žádosti navíc přijímaly pouze 2 úřednice, popsal pro server CNN Prima News. Jak dlouho pak bude trvat samotné vyřízení výplaty penze si tedy snad raději ani nepředstavujme.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Fyzicky náročné profese by podle některých měly mít garantovaný dřívější odchod do penze

Právě u náročných profesí, jaké vykonávali i výše zmínění muži, by pak podle mnohých měla být dřívější penze automatická. Třeba předseda odborů Josef Středula navrhuje, aby se jednalo například o „slévače, valcíře, oceláře, lesní dělníky, lidi v chemičkách, lidi s fyzicky náročnými profesemi, ale také potápěče, hasiče“ či „profese, kde vznikají nemoci z povolání“, řekl pro web Seznam Zprávy. Zda to tak skutečně bude je ale otázka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví totiž zatím pracuje na kategorizaci náročných profesí, jež chce rozdělit do 3 skupin. „Je definováno 13 rizik – např. hluk, chemické látky, fyzická zátěž, horko, chlad. Podle toho, jak intenzivně riziko na pracující působí, a také zda se dá zdraví ochránit ochrannými prostředky, by to mělo být rozřazeno do tří okruhů rizik,“ cituje web iRozhlas Ivu Merhautovou z Ministerstva práce.

Jaké profese by podle vás měly mít nárok na dřívější odchod do penze? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články