Jedinkrát vám přijde tento nevinně vypadající e-mail a jste nahraní. Všechny peníze jsou v čudu během několika vteřin

Lidé, kteří nakupují na internetu by si měli dát obzvlášť velký pozor na nejrůznější podvody.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O podvodných e-mailech či třeba SMS zprávách informují Události247 pravidelně. Obzvlášť nebezpečné jsou pak v době Vánoc, kdy mnozí lidé řeší spoustu věcí ve spěchu a ve změti objednaných dárků už se mnohdy ani pořádně neorientují. Stačí, že vám jedinkrát přijde nevinně vypadající e-mail, který je ale podvodný a už můžete být nahraní. Pokud si nedáte pozor, během několika vteřin mohou být všechny vaše peníze v čudu.

Na tento e-mail rozhodně nereagujte

Aktuálně se útočníci ve velkém zaměřili na e-shop Alza.cz. Jak píše web Novinky, tyto podvody nejsou útoky na servery Alzy, ale spíše phishingové pokusy, které zneužívají jméno společnosti. Typické jsou nejrůznější podvodné zprávy o výherních soutěžích či zrušených platbách. Stačí, že vyplníte požadované údaje o své bance a kartě a můžete snadno přijít o spousty peněz.

Jak navíc společnost upozorňuje na svém webu, nemusí se jednat pouze o e-maily. Čím dál častější jsou i SMS zprávy či zprávy zaslané přes aplikaci Messenger. Uživatel obdrží zdánlivě od svého kontaktu žádost o zaslání svého mobilního čísla, která je následovaná nabídkou „dárkového poukazu“ s logem naší společnosti. Odesílatel následně požaduje předání kódu z doručené SMS. To může vést k dalšímu zneužití a peněžním ztrátám,“ popisuje častý scénář podvodů web Alza.

Podvodníci útočí i na další známé obchody

Jak uvádí server Novinky, na internetu se vyskytl i falešný web známého řetězce Zara. Zákazníci, kteří podvod ve falešných stránkách neodhalili a objednali si zde zboží se tak nejspíš mohou se svými penězi i objednanými věcmi rozloučit. Ptáte se, jak se těmto podvodům vyhnout? Mnohdy to opravdu není snadné. Existuje však několik znaků, které fungují jako výstraha.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodných e-shopů v poslední době rychle přibývá

Zmíněný falešný e-shop Zary například nenabízí možnost dobírky a platit zde lze pouze kartou, uvádí web Novinky. Že se jedná o podvod pak prozrazují i další detaily, například to, že „odkazy na sociální sítě ve spodní části stránky nikam nevedou“, dodává server Novinky. Ať už tedy obdržíte falešný e-mail nebo nakoupíte na falešném e-shopu, výsledek je stejný. O své peníze pravděpodobně přijdete. Proto se vyplatí být mimořádně obezřetný a využívat pouze ověřené stránky.

Setkali jste se i vy s podobnými podvodnými e-maily? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články