Varování: Přišel vám jeden z těchto e-mailů? Jednou si ho přečtete a přijdete o všechny vaše peníze, je to vážné

Kyberzločinci mají další trik, jak přimět důvěřivé lidi, tomu, aby jim sdělili své citlivé údaje. Pak už šmejdům nic nebrání v tom, aby je připravili o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O podvodech přes internet informujeme na Událostech247 pravidelně. Experti přitom opakovaně upozorňují, že lidé musí být velmi obezřetní a nepředávat nikomu své bankovní přihlašovací údaje. Například Komerční banka loni zachytila 606 podvodů, což byl dvojnásobek oproti roku 2021 a pětinásobek oproti roku 2018.

Balíčky od falešných příbuzných

Policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory v Česku aktuálně přibývá phishingových podvodů a pokusů o vytažení peněz z důvěřivých lidí. Nejčastěji se internetoví podvodníci vydávají za dopravní společnosti. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Podvodníci se všemožnými způsoby snaží z lidí vylákat peníze

Tyto podvody jsou nebezpečnější o to víc, že teď před Vánocemi hodně zákazníků objednává vánoční dárky přes internet. Podvodníci se zaměřují jak na skutečné zákazníky dopravních společností, tak i na lidi, kteří žádný balík vlastně neočekávají, ale díky vlídně podanému e-mailu si mohou myslet, že jim někdo něco posílá, třeba dárek a podobně. Velmi rychle se tak mohou stát obětí vlastní nepozornosti a přijít o veškeré své peníze.

Podvody budou ještě propracovanější

Princip podvodu je stále stejný. Šmejdi pošlou e-mail, ve kterém chtějí, abyste si naplánovali doručení, vezmou si od vás nejen adresu, ale i kontaktní údaje a pak připomenou, že je nutné zaplatit servisní poplatek, popřípadě clo, popisuje web Chip. Ve chvíli, kdy podvodníkům zadáte svou platební kartu či přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, mohou vás pak už jednoduše připravit o všechny vaše peníze. Podvodníci se mohou vydávat za jakoukoliv webovou stránku nebo firmu.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Mimo e-mailů podvodníci oslovují své oběti za pomoci SMS zpráv a telefonátů

Poslední dobou mi chodí SMS zprávy z České pošty, že mi doručují balíček, ale že je potřeba zaplatit clo. Podobná oznámení mi chodí také ze Zásilkovny, že mi nemohou doručit balíček a že mám doplnit údaje. Vím ale, že jsem si nic neobjednala, takže na to vůbec nereaguji,“ řekla Událostem247 paní Jana z Břeclavi. „V následujících měsících bude forma podvodů ještě propracovanější a jejich počet bude narůstat,“ uvedl Kamil Mahdal ze společnosti Analytika Data Factory, která je expertem na správu a využití firemních dat.

Přišel vám někdy podvodný e-mail? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články