Přišla vám jedna z těchto SMS zpráv? Hrozí vám, že ještě dnes přijdete o všechny peníze. Je to vážné, stalo se to už spoustě Čechů

Podvodníci dnes čekají skutečně na každém rohu. Lidé by si měli dát velký pozor nejen na své aktivity na internetu, ale i na příchozí SMS zprávy na mobilu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O podvodných SMS zprávách informují Události247 pravidelně. Podvodníci pomocí nich v minulosti útočili třeba na klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny či se nic netušící Čechy snažili nalákat na soutěž o jídlo v restauraci. To však zdaleka nejsou ty jediné případy, kdy na podvodné SMS zprávy můžete narazit.

Banky i e-shopy

Že podvodníci číhají na Čechy skutečně na každém rohu potvrzuje i společnost Eset zabývající se kybernetickou bezpečností, píše web Czech Crunch. Zdánlivě se přitom jedná o zprávu, na které není nic špatného. Může se tvářit, jako že pochází od banky, exekutorů, pošty či třeba z e-shopu. Její otevření může mít ale pro lidi dalekosáhlé následky.

Každý, komu přišla vybraná SMS zpráva má problém. Brzy vám vysají z bankovního účtu všechny peníze. Radši si zkontrolujte telefon

Jak dále upozorňuje web Czech Crunch, lidé svou nepozorností mohou přijít o statisíce či dokonce miliony korun. Podvodníci přitom využívají širokou škálu technik včetně vytváření falešných webových stránek. Osvědčený trik je také vzbuzení naléhavosti a tlaku ve zprávách, což mají lidi přimět k rychlému jednání. Pokud vám tedy také přišla takováto SMS zpráva, u které máte podezření, že by mohla být podvodná, rozhodně na ni nereagujte. Jinak vám hrozí, že klidně ještě dnes přijdete o všechny své peníze.

Na podvodné SMS zprávy může naletět každý

O jak masivní problém se jedná dokazuje například fakt, že podle expertů ze společnosti O2 je každý den „podvrhnuto asi 300 mobilních čísel a rozesláno více než deset tisíc SMS zpráv“, píše web Deník. Mnozí navíc mohou podlehnout naléhavosti, která z SMS zprávy vyzařuje. Lidé běžně řeší mnoho věcí online, textovka na mobilu je ale přiměje reagovat ihned a bez rozmýšlení.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podvodníci nezřídka útočí i na známé instituce, za které se vydávají

A jak se tedy těmto podvodům vyhnout? Podle webu Měšec je samozřejmě úplně nejlepší na tyto SMS zprávy vůbec nereagovat a ihned je smazat. Pokud si ale nebudete jednoznačně jistí, že se jedná o podvrh, zaměřte se na několik znaků, mezi něž patří třeba špatný pravopis. A všimněte si také předvolby telefonního čísla, z jakého zpráva přišla. Například Česká pošta zcela určitě nebude posílat zprávy z francouzského čísla a podobně.

Přišla vám také někdy podezřelá SMS zpráva? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články