Přišla vám tahle SMS zpráva? Jediné přečtení a máte vyluxovaný bankovní účet, je to vážné

Zloději mají další nový typ podvodu. Opět se snaží lidi podvést skrze SMS zprávy.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V nedávné době se podle serveru Deník objevil rafinovaný podvod, díky kterému se zloději dostali k citlivým údajům řady Čechů. Lidem hromadně posílali SMS zprávy s informacemi o údajném nezaplaceném dluhu a vyzývali příjemce, aby si zkontrolovali svou exekuci na internetovém odkazu, který jim zaslali. I když už podle Deníku podvodný web nefunguje, odborníci nadále upozorňují, že podvodníci ho mohou opět rychle zprovoznit.

Lidem vybrali bankovní účty

Zprávy, které lidi obdrželi, působily jako zcela oficiální upozornění na dluh a obsahovaly odkaz na webovou stránku s platným certifikátem. Zmíněná stránka byla prý funkční po dobu skoro dvou dnů, během nichž zloději úspěšně shromáždili osobní a finanční údaje od podvedených lidí. Od toho už podvodníci neměli daleko, aby lidem kompletně vyluxovali bankovní účty, což se také v mnoha případech stalo.

iZdroj fotografie: Policie ČR
SMS podvody jsou v poslední době oblíbenou praktikou zlodějů

Tento trend podvodů je na vzestupu a zloději jsou ve svých metodách stále vynalézavější,“ poznamenal pro Deník Kamil Mahdal, šéf společnosti Analytics Data Factory. Exekutorská komora České republiky na to reagovala a vzápětí veřejnost varovala, aby na takové odkazy neklikala. Už vůbec by na podobných stránkách neměl kdokoliv vyplňovat své osobní informace. Doposud není jasný přesný počet podvedených lidí.

Existuje hned několik podvodů přes SMS zprávy

Jiří Mojžíš z téže společnosti zdůraznil, že podvodná stránka využila přihlašovací obrazovky většiny českých bank, informuje Deník. Podle Petra Vosála, experta na kybernetickou bezpečnost z ČSOB, podvodníci často testují své metody posíláním malého množství zpráv. Pokud na ně někteří lidé naletí, následně hromadně rozešlou větší množství podvodných SMS zpráv. Podle odborníků se mohou podobné typy podvodů v budoucnu opakovat.

Pobíráte důchod a přišla vám tahle SMS zpráva? Ve vteřině přijdete o všechny své peníze

Je jasné, že lidé by měli být u podobných SMS zpráv nadmíru obezřetní. Jediné přečtení podobné SMS zprávy, která navíc působí důvěryhodně, je totiž může klidně stát celoživotní úspory. Nejde navíc o jediný podvod v souvislosti s SMS zprávami. V minulosti jsme vás na Událostech247 informovali o velmi podobném podvodu. Začátkem září jsme vás také informovali o podvodných zprávách, které cílili především na seniory.

Přišla vám někdy podobná SMS zpráva? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články