Přišlo se na to, jak čeští prodejci doslova okrádají své zákazníky. Jen se podívejte, Polákům máme co závidět

Češi jezdí za levnými nákupy do sousedního Polska. Kupují většinou potraviny nebo cigarety. Ceny se ale skokově liší i u věcí, u kterých byste to nečekali.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jezdit na nákupy do Polska se Čechům stále vyplatí. Rozdíl v ceně jedné potravinové položky může být i desítky korun. Psal o tom web Novinky. Nulová sazba daně z přidané hodnoty u základních potravin se totiž v sousední zemi dočkala dalšího prodloužení. Původně měla platit do letošních prázdnin. Teď tamní vláda rozhodla, že nulová sazba u potravin zůstane do konce roku 2023, připomíná web Peníze.

Záchodové prkénko za tisíce korun

Že jsou ceny v Polsku pro Čechy stále velmi atraktivní, jsme psali na Událostech247 už v červnu, kdy lidé začali ve velkém objednávat rozmanité zboží z Polska přes nový web Allegro. Za levno se tam dá pořídit třeba nábytek, nebo stavební materiál. Možná vás dost nemile překvapí, jak obrovský cenový rozdíl mezi zeměmi je při koupi tak obyčejné věci, jako je záchodové prkénko. Na sociální síti X (dříve Twitter) na to upozornil podnikatel Michal Hardyn.

Když se rozhodl, že potřebuje nové prkénko na svou toaletu, naprosto ho šokovalo, kolik si za tuto tak běžnou věc účtují čeští obchodníci. Cenové rozpětí na srovnávači Heuréka bylo až povážlivě úzké. Pohybovalo se mezi 3300 a 4000 korunami. Dokonce i tak velký obchodní řetězec jako je například Hornbach prkénko nabízel za 3600 korun.  Podíval se tedy na polský cenový srovnávač a dobře udělal. V přepočtu tam to samé prkénko našel za 880 až 1100 korun. Polákům tak jejich ceny můžeme u nás jen tiše závidět.

Řešením jsou online nákupy

Polsko je pro spoustu lidí z Česka, kteří bydlí nedaleko hranic, nákupním rájem. „Moji rodiče jezdí nakupovat do Polska už řadu let. Jsou v důchodu, a tak si jednou za dva týdny udělají výlet. Zastaví se v supermarketu nebo na trhu, dají si někde oběd a často ještě levně natankují benzin,“ řekla Událostem247 Markéta Brožková ze Šumperska. Ne každý se ale do Polska dostane. Třeba když nemá auto, nebo bydlí na vzdálenějším konci republiky.

Předraženým řetězcům odzvonilo: Levný obchod, kvůli kterému se jezdí do Polska, bude nově také na Slovensku. Brzy možná i v Česku

Spousta Čechů už si proto oblíbila internetové tržiště Allegro. Koupit se tam dá prakticky všechno. Od věcí do školy pro děti, drogerii, nábytek nebo třeba materiál na opravu fasády vašeho domu. Jak Události247 informovaly v dubnu, expanzi chystá také polský obchodní řetězec Biedronka. Jeho supermarkety se mají otevřít na Slovensku. Není však vyloučeno, že v případě úspěchu zamíří Biedronka také do Česka.

Jezdíte za nákupy do sousedního Polska? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články