Vláda odhalila, co všechno v obchodech zdraží: Lidé jsou rozzuřeni, tohle si budou moct dovolit koupit jenom boháči

Vláda před pár týdny s velkou slávou představila konsolidační balíček, který se týkal také změn v sazbách DPH. Nakonec ale mohou být některé věci zcela jinak.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Web Novinky informuje, že dvě ministerstva a zmocněnkyně pro lidská práva nesouhlasí s návrhem resortu financí ohledně dani z přidané hodnoty na dětské pleny a menstruační potřeby. V podstatě tím vláda říká, co všechno navrhuje v obchodech zdražit. Ministerstvo v čele se Zbyňkem Stanjurou chce, aby nově byly pouze dvě sazby DPH místo současných tří. Zmíněné dětské a dámské potřeby by měly patřit do té zvýšené, což je problém. V připomínkovém řízení se proti tomu ohradila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimíčková Laurenčíková.

Argumentace je jasná

„Tyto pomůcky slouží k naplňování základních potřeb dětí, a proto považuji za důležité, aby byly dostupné pro co nejširší části společnosti pečující o děti,“ cituje její slova web Novinky. Připomněla také, že už nyní si některé ženy ohrožené chudobou nemohou dovolit pořídit hygienické potřeby jako menstruační tampony, vložky, kalhotky či kalíšky. V té souvislosti uvedla, že některé země dokonce osvobodili menstruační potřeby od daně zcela. Ponechání dětských potřeb ve snížené sazbě DPH by zase podle Laurenčíkové podpořilo rodiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku je jedna z nejvyšších sazeb DPH na menstruační pomůcky v celé EU, a to 21 procent. Resort financí to zatím nehodlá změnit

Podobný postoj zaujímá i ministerstvo pro místní rozvoj a resort zdravotnictví. Ministerstva upozorňují i na další oblasti, u kterých by mělo dojít k přehodnocení úpravy sazby DPH. Jde například o rostlinné alternativy mléka, které se také mají přesunout z 15procentní do 21procentní sazby jako všechny ostatní nápoje. Takové několikaprocentní zdražení se může zdát zanedbatelné, ale u všech zmíněných položek, které už mají teď vysoké ceny, to může způsobit, že si tyto věci budou moci dovolit jen bohatí lidé.

Nezařazení těchto alternativ mléka do snížené sazby DPH by vytvářelo bezdůvodně diskriminační přístup státu k osobám se zdravotním postižením, s určitým náboženským vyznáním či světonázorem,“ cituje web Novinky z připomínek ministerstva pro místní rozvoj, jehož šéfem je předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Na problém upozorňuje i resort zdravotnictví, který uvedl, že alergii na laktózu má až desetina obyvatel.

U některých věcí je ticho

Žádné ministerstvo například neprotestuje proti zvýšenému DPH na kojenecké a minerální vody, informuje web Zdravé zprávy. To se přitom nelíbí řadě odborníků. Spousta lidí navíc zuří kvůli tomu, že vláda ponechala nulové zdanění u tichých vín. V tomto kontextu takové rozhodnutí působí až absurdně. Web Zdravé zprávy také upozorňuje na kontroverzní výrok šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka, který uvedl, že neexistuje souvislost mezi daní na alkohol a zdravím občanů.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Vláda v boji se zadlužováním přišla s konsolidačním balíčkem, který dopadne na všechny obyvatele země

To odborníci vyvrací. „Lze o nás říct, že jsme země, která má obrovské problémy s alkoholismem. Řada lidí prostě nezřízeně chlastá. A jsme nejspíš jediná země na světě, kde máte v restauraci levnější alkoholické nápoje než nealkoholické,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek pro web CNN Prima News. Podle něj má mít stát zájem na tom, aby se snížila spotřeba alkoholu, což jde udělat jednoduše. „Zvýšení daní na škodlivé látky snižuje jejich spotřebu,“ vysvětlil pro web CNN Prima News.

Co si o návrhu vlády myslíte? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články