Češi, kteří někdy na silnici projeli výmol mají nárok na bohatou odměnu. Stát se tím omlouvá za špatný stav komunikací

Někteří řidiči mohou získat finanční náhradu za to, že si na silnici poškodili své auto. Má to však své podmínky.

i Zdroj fotografie: Kamil Czaiński/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Při jízdě na silnici jsou řidiči zvyklí spíše na to, že než aby peníze dostávali, tak je platí. Zejména na pokutách, například pokud poruší zákaz předjíždění či jiné nařízení dané značkou, anebo třeba když je přistihne radar při jízdě vyšší rychlostí, než jaká je povolena. Někteří však budou moci za jízdu peníze dostat, konkrétně pokud budou mít defekt kvůli výmolům či jiným poškozením silnice.

Díry v silnici mohou způsobit velké škody

Zimní období napáchá na vozovkách každoročně mnoho škod. Mrazivé teploty a vysoká vlhkost totiž způsobí, že na jaře jsou silnice mnohdy plné výmolů a děr. Není se tak čemu divit, že řidiči si na stav silnic stěžují. Nejenže je projíždění dírami nepříjemné, ale může také způsobit velké škody.

Nové nelítostné radary na silnicích: V sekundě rozpoznají 32 aut najednou. Pokutují za všechno, od nezapnutých pásů až po telefon

Ti, kteří kvůli děravé silnici budou mít defekt a poškodí si své auto či pneumatiku, však mohou získat náhradu škody, píše web Auto. Částky pak mohou být různé podle toho, jak zásadní poškození je. Například ve Středočeském kraji zatím za letošní rok uznali 17 žádostí o náhradu v celkové výši více než 125 tisíc korun, uvádí dále web Auto. V průměru to tedy náhrada škody vychází okolo 7 tisíc korun na každého žadatele.

Náhrada škody není jen tak

Pokud řidiči chtějí náhradu získat, musí pro to podniknout několik kroků. Jak uvádí web Auto, zásadní je vše důkladně zdokumentovat. Kromě data, času a místa incidentu je třeba přiložit i fotodokumentaci či popis celé situace. Následně musí tyto důkazy předložit správcům silnic. To dle typu silnice obvykle bývá Ředitelství silnic a dálnic nebo příslušný kraj.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Silničáři na jaře mnohdy nestíhají všechny výmoly včas opravovat

Ne ve všech případech však budou žadatelé o finanční kompenzaci úspěšní. Jak upozorňuje web Autosalon, neuspějí například ti, kteří neposkytnou dostatečnou dokumentaci případu. A smůlu mají obvykle také řidiči, kteří si škodu způsobili na úseku silnice, který byl označen značkou, že se zde nachází výmoly. V takovém případě byli řidiči na problematický stav vozovky upozornění a měli tomu tedy adekvátně upravit svou rychlost. Pokud to neudělali a své auto kvůli tomu poškodili, opravu si musí zaplatit ze svého.

Měli jste někdy kvůli výmolům na silnici defekt? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články