Revoluce ve vybírání peněz z bankomatu: Tohle tu ještě nebylo

Bankomaty pravidelně využívá mnoho lidí po celém světě. Některé z nich však čekají změny, které mohou zákazníky v krajních případech nemile překvapit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bankomaty jsou celosvětově rozšířeným prostředkem, jak se snadno dostat ke svým penězům uloženým na bankovním účtu. Mimo jiné jsou hojně používané také lidmi, kteří u sebe hotovost běžně nenosí. Jak totiž nedávno informovaly Události247, například v Česku v poslední době přibývá obchodníků, kteří bezhotovostní platby odmítají. Lidem tak nezbyde nic jiného než si peníze ve fyzické podobě nějakým způsobem opatřit.

Bankomaty v Polsku nyní čekají velké změny

Hlavní novinkou bude zavedení takzvaného systému IBNS známého ze západní Evropy. V případě pokusu o krádež nebo útoku na bankomat tento inteligentní systém bankovky obarví a defacto zneplatní, píše polský web Fakt. Pro zloděje se tak bude jednat o začnou komplikaci a mnohé to jistě od jejich nekalých plánů odradí. Očistit bankovky od této barvy je totiž velmi složité, což použití takto poškozených peněz znesnadňuje.

Konec oblíbené platební metody v Česku? Pohodlně už zaplatíte leda ve snu

Nepříjemnosti však nečekají jen na lupiče. Revoluce ve vybírání peněz z bankomatu kvůli tomu nastane i pro běžné lidi. „Mohou nastat situace, kdy z bankomatu získáte obarvené bankovky i bez předchozího útoku, protože systémy mohou být příliš citlivé,“ cituje web Fakt viceprezidenta Polské organizace společností pro zpracování hotovosti Krzysztofa Kołodziejczykyho. Lidé, kteří v Polsku žijí či do země jen cestují, by si tak při výběrech z bankomatů měli dávat dobrý pozor, zda jim náhodou stroj nevydal neplatné bankovky.

Změny v Polsku zavedla vláda

Nařízení ministerstva vnitra začne platit od 23. září, jak upozorňuje web InteriaBiznes. Do té doby tak budou muset být všechny bankomaty v Polsku vybavené tímto inteligentním systémem. Implementace IBNS je však velmi nákladná věc, která stojí okolo 20 tisíc polských korun. To je v přepočtu na českou měnu bezmála 108 tisíc korun. Je tak dost možné, že méně používané bankomaty například v obcích či malých městech jednoduše zmizí. Vybavit je novým systémem se totiž nevyplatí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidem se ve výjimečných případech může stát, že jim bankomat vybavený systémem IBNS vydá obarvené bankovky

Že k rapidnímu poklesu počtu bankomatů v Polsku může skutečně dojít dokládá trend poslední doby. Jen za předešlých 5 let se jejich množství snížilo téměř o 2 500, píše web Bankier. To přitom vzhledem k celkovému počtu bankomatů rozhodně není málo. Pro představu, na konci loňského roku mohli lidé využívat něco přes 21 300 těchto zařízení. Pokud by tedy došlo k dalšímu poklesu, je tak dost možné, že už by to pro mnohé Poláky byla citelná změna a k nejbližšímu bankomatu by z méně osídlených obcí klidně museli dojíždět i mnoho kilometrů.

Jak často vybíráte peníze z bankomatu? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články