Řidiči pozor: Kdo si nestihne s předstihem zařídit důležitou věc, ten bude v roce 2024 platit nesmyslně vysokou částku

Kromě vysokých cen pohonných hmot musí řidiči platit horentní sumy také za dálniční známky. Existuje ale možnost, jak ušetřit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Stát rozhodl, že roční elektronická dálniční známka bude stát o 800 korun více a ze současných 1500 korun podraží na 2300 korun. Na Událostech247 jsme před nedávnem psali, že nově budou muset za mýtné platit i vlastníci hybridních aut, i když pouze čtvrtinovou cenu, tedy 570 korun. Výjimku budou mít i nadále elektromobily, pro které zůstanou dálniční známky zdarma. Dražší známky koupí řidiči už od 1. března 2024.

Dálniční známky podraží. Dá se ale ušetřit

Většina řidičů si dálniční známku pořizuje na začátku nového roku. Je to pozůstatek z dob, kdy známky byly v papírové podobě a platily jeden kalendářní rok. Psal o tom už dříve web Novinky. Pokud po dálnici jezdíte jen občas, vyplatí se vám měsíční dálniční známka za 430 korun nebo desetidenní za 270 korun. Od 1. března 2024 bude v prodeji také zcela nová dálniční známka, a to jednodenní. Řidič za ni zaplatí 200 korun, připomíná web eDalnice.

Tihle lidé mohou po dálnici jezdit úplně zadarmo: Vůbec nemusí řešit dálniční známky. Týká se to i vás?

Dálniční známka má platnost 365 dní, takže se neváže na kalendářní rok. Pokud si tedy koupíte známku třeba zítra, skončí její platnost před půlnocí stejný den příštího roku, upozorňuje web Autojournal. Pokud se vám tedy nechce za dálniční známku na celý rok platit o 800 korun více, vyplatí se vám koupit si ji do konce února 2024. V tom případě za ni totiž zaplatíte ještě starou cenu, a to 1500 korun namísto 2300 korun.

Jak a kde si známku pořídit

Rychlý a jednoduchý způsob, kde koupit dálniční známku, je objednat si ji přes internet. Poté, co si zvolíte její hodnotu, zvolíte zemi registrace vozidla, začátek platnosti, číslo vaší SPZ a ještě potvrzení čísla SPZ. Poté přejdete k platbě, která může být bankovním převodem, nebo platební kartou. Známku si můžete koupit až tři měsíce dopředu. Pokud se nákupu přes internet z nějakého důvodu bojíte, můžete zajít do kamenného obchodu.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Dálniční známky brzy podraží

Stačí se zastavit na pobočce České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Jedná se o oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek, dodává Autojournal. V roce 2024 je v plánu zprovoznit rekordních 118,1 kilometrů dálnic. „Já si známku koupím rozhodně dopředu, přece za ni nezaplatím takovou dardu, když nemusím. Kdyby se to zdražování alespoň promítalo v kvalitě, ale je to vždycky jak na tankodromu,“ řekl Událostem247 řidič Marek z Velké Bíteše.

Budete si novou dálniční známku kupovat ještě před březnem 2024? Dejte nám to vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články