Řidiči v ČR najednou začali dostávat astronomické pokuty od hasičů. Vše kvůli tomu, že si v autě vozí PET láhev

Začaly letní teploty a proto si většina z nás v autě vozí také láhev s pitím. Ne každý však ví, že právě v létě to může být velmi nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokuty mohou šoféři dostat za spoustu věcí. Jedním z těch nejčastějších bývá porušení maximální povolené rychlosti, jak již dříve informovaly Události247. Zatímco někdy je u tohoto prohřešku přistihnou přímo hlídkující policisté, jindy jsou to radary, kterých navíc v Česku v posledních letech rapidně přibývá. Pokutu však můžete dostat i za to, že v autě necháte pití. Psal o tom například web Motorhome.

Láhev s vodou může zapálit celé auto

O tom, že klasická plastová láhev může při vysokých teplotách uvolňovat do nápoje škodlivý antimon, psaly Události247 už dříve. Tento rakovinotvorný prvek totiž výrobci PET lahví používají jako katalyzátor. Vědci proto doporučili, aby lidé v letních měsících rozhodně nenechávali lahve s pitím volně položené v autě. Teploty na palubní desce mohou na přímém slunci vystoupat až na 70 stupňů Celsia.

Překročíte v autě rychlost o 1km/h a záhy přijde pokuta. Nový bodový systém má za úkol jediné – vydolovat z lidí co nejvíc peněz

I když se tomu jen těžko věří, láhev vody odložená v rozpáleném autě může způsobit dokonce i požár. Upozornil na to web AutoŽivě. Video, které na internet umístili hasiči, ukazuje, jak malá plastová láhev s vodou bez problémů propálí díru do papíru. Čirý obal s tekutinou uvnitř se může proměnit v lupu, která soustředí sluneční světlo do jednoho bodu a zapálí celé auto. „Tak to jsme asi měli štěstí, protože plastové láhve s pitím necháváme v autě povalovat běžně,“ řekl Událostem247 pan Mirek z Holic.

Můžete přijít o cenné věci

Riziko navíc stoupá s horkými dny, které do České republiky přicházejí. Proto se opravdu nevyplatí nápoje v PET lahvích v rozpálených autech nechávat. Měření ukázalo, že jedna plná láhev na přímém slunečním světle vyrobí soustředěnou teplotu až 121 stupňů Celsia, takže riziko vzplanutí hořlavé části v interiéru je vysoké, píše web Auto fórum. Snadno se také může stát, že taková láhev způsobí třeba zapálení dokumentů ležících na sedadle spolujezdce.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
PET láhve v autě jsou v horkých dnech nebezpečné

A to tím spíše, když budou na láhev dopadat sluneční paprsky přímo – tedy aniž by procházely sklem okénka vozu. Jak připomíná web AutoŽivě, stačí tedy pootevřené okénko v autě nebo stažená střecha kabrioletu a vystavujete se velkému riziku, že materiál pod PET láhví vzplane. Až tedy někam pojedete a budete s sebou mít láhev s pitím, určitě si ji na nezapomeňte vzít s při výstupu s sebou, ať se vám nestane, že se vaše auto ocitne v plamenech.

Vozíte si v autě láhev s pitím? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články