Možná se vám to někdy stalo také: ráno sednete do auta, že pojedete do práce, ale nic. Motor zkrátka nenastartuje.
Provozovat auto není vůbec levná záležitost. Musíme platit povinné ručení, servis nebo pohonné hmoty. Pokud jezdíte po dálnici, výdaje se vám ještě navýší o cenu za dálniční známku. Na Událostech247 jsme vás informovali o tom, že tento poplatek se navíc v letošním roce ještě zvedl. Nákup roční známky vyjde řidiče na 2440 korun, na 30 dnů stojí 460, na deset 290 a za kupón na jeden den šoféři zaplatí 210 korun.
Kuna je téměř po celý rok hájená
Někdy však může nastat i situace, kdy s výdaji úplně nepočítáme. Dochází k ní především v zimním období. Zahřátý motor totiž láká kuny, které mají rády teplo. Kuna skalní se dokáže protáhnout i malým otvorem, takže dostat se pod kapotu auta jí nedělá žádný problém. Rozkousání kabelů je pro ni otázkou pár minut. Pro majitele aut je návštěva kuny pod kapotou doslova noční můrou. Nejen že se jí dá velmi těžko zbavit, ale následná návštěva servisu pak vyjde na několik tisíc korun.
Jak redakce Událostí247 zjistila, podle vyhlášky ministerstva zemědělství smí být kuna lovena od 1. listopadu do posledního února. Po zbytek roku je hájená. Pokud byste se o to chtěli postarat sami, musíte mít myslivecké zkoušky a povolení k lovu v dané honitbě. Zahrady, chatařské oblasti a městské půdy však do honiteb nepatří, a proto na nich nemůže kunu zastřelit ani myslivec. Účinná obrana proti kunímu řádění v autech neexistuje. Dle babských rad mohou pomoci kočičí chlupy nebo lidské vlasy.
Zaručená rada neexistuje
Kuny jsou aktivní po celý rok, jak vyplývá z varování německého autoklubu ADAC. Jejich nejaktivnější období je však na jaře a na podzim. V období páření na jaře se konají soupeřící souboje, na podzim kuny hledají místa ke spánku a odpočinku. Podle údajů Německé asociace pojišťoven (GDV) v roce 2023 způsobily kuny v Berlíně 235 000 škod na plně pojištěných automobilech, a tím značné náklady ve výši 128 milionů eur.
Jak redakce Událostí247 zjišťovala, oprava takto poškozeného vozu může vyjít i na 25 000 korun. Rady, jak se kun zbavit, se různí. Pomoci může třeba parkování na rušnějších místech nebo pod lampou pouličního osvětlení. Kuna je totiž plaché zvíře a nemá ráda světlo. Dobré je taky do otvoru pod kapotou vložit kovovou síťku, aby se kuna nedokázala nově vzniklou bariérou prokousat. „Tak to jsem přesně zkusil, ale nepomohlo to. Stejně se tam dostala a dva měsíce nové auto muselo do servisu. Vyzkouším v budoucnu ještě další babské rady,“ popsal Událostem247 pan Karel J. z Ostravy.
Řešili jste někdy podobný problém?


