Rizoto za 500 Kč, smažák za 400: Tyhle ceny vás čekají na dovolené v Chorvatsku. A to ještě nevíte to nejhorší

V oblíbené dovolenkové destinaci je po zavedení eura nepřiměřeně draho. Ceny se zvedly prakticky u všeho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dříve si Češi mohli dovolenou v Chorvatsku užívat se vším všudy. Cenově dostupné bylo ubytování, jídlo v restauracích i běžné nákupy v potravinách. Letos se však ceny skokově zvýšily. Jak jsme psali před několika dny, například litr mléka v obchodě Tommy stojí 2 eura, což je v přepočtu asi 47 korun.

V restauraci se asi moc nerozšoupnete

Zarážející je třeba i cena smaženého sýru, která je v Chorvatsku o dost vyšší než u nás. Jak jsme psali už dříve, letos v restauracích dosáhla až na neuvěřitelných 385 korun, tedy skoro 400 korun. Tento nárůst cen se však netýká pouze smaženého sýru, ale i dalších jídel a nápojů. Jak informoval web Měšec, jedna porce rizota vyjde v restauraci na 500 korun, tuňákový steak s přílohou pak na 670 korun. Nejlevněji se dá pořídit třeba pizza margharita, která se drží na ceně okolo 270 korun.

Máte rádi smažený sýr? V žádném případě si ho letos nedávejte na dovolené v Chorvatsku. Účet za něj vás položí na lopatky

Za litr čerstvě vymačkaného pomerančového džusu pak turisté zaplatí v přepočtu až 150 korun. Půl litru vychlazené vody stojí v restauraci okolo 67 korun, plechovka Red Bullu dokonce 130 korun, píše Měšec. Další položkou, která je letos o dost dražší, je ubytování. To je pro turisty ze všeho nejhorší, protože se jim kvůli tomu celá dovolená prodraží klidně i o desítky tisíc korun. Ceny v soukromí jsou podle chorvatského webu Dnevnik v průměru o 30 procent vyšší než dřív. Byt, který stál loni během vrcholné letní sezony 60 eur na noc, bude letos stát okolo 80 eur.

Chorvatské kuny si vezměte na dovolenou s sebou

Dramaticky zdražilo také parkování, především v menších letoviscích a u oblíbených pláží. Informuje o tom rakouský web Kosmo. Spočítal, že zaparkování vozidla bude stát turisty jednorázově až 40 euro, tedy tisíc korun na den. Špatné parkování se řidičům může pořádně prodražit. Jak píše web Autotrip, sazebník začíná na 40 až 90 eurech. Vozidla zaparkovaná v rozporu s pravidly jsou navíc většinou odstraněna a odvezena policií na náklady majitele.

iZdroj fotografie: Technické služby města Příbram
Za špatné parkování vám v Chorvatsku auto rovnou odtáhnou

V Chorvatsku zdražují každé léto mýtné poplatky oproti celoroční běžné úrovni o 15 procent. Motoristé si však mohou do aut pořídit mýtnou krabičku, která jim umožní dobíjet mýtný kredit za ceny o 21 procent nižší, radí web Novinky. Pokud vám doma ještě zbyly z minulé dovolené chorvatské kuny, vezměte si je s sebou. Zdarma je totiž do konce roku 2023 můžete vyměnit za eura, a to ve všech chorvatských komerčních bankách, pobočkách chorvatské pošty a v pobočkách finanční agentury FINA.

Pojedete letos na dovolenou do Chorvatska? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články