Policie začala lidem kontrolovat sedačky v autě. Kdo tam nemá ty správné, schytá pokutu 5 000 Kč. Týká se to spousty Čechů

Pokuty až 5 tisíc korun a k tomu 4 trestné body mohou někteří řidiči dostat za to, že nebudou mít v autě vhodné sedačky.

i Zdroj fotografie: Pava/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V souvislosti se sedadly v autě dostávají řidiči nejčastěji pokutu za nezapnuté bezpečností pásy. Jak již dříve psaly Události247, tento prohřešek může motoristy stát až 5 tisíc korun. Nejedná se však o jediné porušení pravidel, kterého se řidiči u sedadel mohou dopustit. Pokud totiž ve voze převáží dítě, musí mít také náležitou dětskou autosedačku.

Převážení dětí v autě není jen tak

Jak píše web iDnes, povinné používání dětských autosedaček na všech silnicích v Česku platí již od roku 2006. Konkrétně v ní musí sedět každé dítě s hmotností do 36 kg a výškou do 150 cm. Hlavním důvodem je bezpečnost dětí, které jsou v autosedačce daleko více chráněni před případnými úrazy způsobenými nehodou či prudkým bržděním.

iZdroj fotografie: Oregon Department of Transportation/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dětské autosedačky jsou v Česku pro převoz dětí povinné od roku 2006

A co hrozí řidičům, kteří budou převážet děti, ale nebudou mít v autě správné autosedačky? Jak uvádí web Měšec, za dítě bez autosedačky hrozí motoristům stejně vysoký trest jako za již zmíněnou jízdu bez pásů. Konkrétně tedy pokuta na místě do 2 tisíc korun, případně ve správním řízení až 5 tisíc korun.

V některých případech jsou povoleny výjimky

Existují situace, kdy děti bez autosedačky skutečně cestovat mohou. Jak píše web Finance, jedním z případů je situace, kdy na zadní trojsedačce jsou již 2 autosedačky a v nich sedící děti. Pokud do auta není možné třetí sedačku umístit, může být třetí dítě, které je starší 3 let, přepravováno uprostřed bez ní, pouze připoutané pásem. Stejně tak mají výjimku děti přepravované v taxi nebo autech svážejících a rozvážejících děti do škol a školek.

Za vození dětí v autě pokuta přes 30 000 Kč: Rodiče jsou rozčílení, tohle svět ještě neviděl

Zároveň, chybějící autosedačka není jediný prohřešek, který se může řidičům převážejícím v autě děti prodražit. Již dříve psaly Události247 o tom, že nemalá pokuta hrozí v mnoha zemích také za kouření za jízdy, pokud ve voze sedí dítě. Například v sousedním Rakousku policisté tento nešvar mohou potrestat sankcí dosahující až 24 tisíc korun.

Je podle vás trest za převážení dětí bez autosedačky adekvátně vysoký? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články