Českým řidičům hrozí v roce 2024 brutální pokuta. Možná o tom ani nevíte, a týká se to i vás

Tento přestupek se může řidičům pěkně prodražit. Dělá ho přitom stále velká část motoristů v Česku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dopravních přestupků, za něž řidičům hrozí pokuty je skutečně celá řada. Mnohé sankce se navíc od letošního roku značně zpřísnily, jak informovaly Události247. Zatímco některá porušení pravidel jsou na českých silnicích spíše ojedinělá, jiná jsou prakticky na denním pořádku. Mnozí řidiči už pak mají tyto zvyky tak zautomatizované, že jim často ani nedojde, že dělají něco špatně. I za zdánlivé maličkosti však může hrozit mastná pokuta.

Jízda bez pásu je stále častým prohřeškem

Pro mnohé lidi je v dnešní době už téměř nemyslitelné řídit auto bez zapnutého bezpečnostního pásu. Moderní vozy jsou navíc často vybaveny systémy, které na zapnutí pásu upozorňují hlasitým pípáním a tento ostrý, nepříjemný zvuk vás tak de facto ani nenechá bez zapnutého pásu vyjet. Stále však existují řidiči, kteří toto základní bezpečnostní pravidlo porušují a koledují si o to, že jim za to od policie přistane mastná pokuta.

Nové radary na silnicích: Zjistí, jestli máme zapnutý pás, nebo používáme telefon za jízdy. Budou padat obří pokuty

Podle všeho se jedná stále o velmi častý prohřešek. Jak píše web Autosalon, z průzkumu prováděného oddělením Ministerstva dopravy BESIP vyplývá, že bezpečnostní pás v autě nepoužívají asi 4 procenta řidičů. A u pasažérů sedících na zadních sedačkách se pak tento problém týká dokonce více než 12 procent z nich.

Jak vysoká pokuta hrozí?

Tato nedbalost se přitom řidičům nemusí vyplatit. Nejenže jde o základní bezpečností opatření, které jim může zachránit zdraví i život. Kromě toho jim za porušení tohoto pravidla může hrozit vysoká pokuta. S již zmíněným navyšováním trestů za vybrané dopravní přestupky totiž vzrostly sankce i za nezapnuté pásy.

iŘidiči i další spolucestujících jsou povinni mít za jízdy zapnutý bezpečnostní pás

Jak uvádí web Měšec, na místě sice stále můžete dostat maximální blokovou pokutu 2 tisíce korun. Ve správním řízení už vás ale chybějící zapnutý pás může stát až 5 tisíc korun. A k tomu můžete dostat až 4 trestné body. Řidiči, který tento nešvar stále dělají by si na to tedy měli dát pozor, jinak se jim jízda může pěkně prodražit. A to nejen v případě, že je zastaví policejní hlídka. V dnešní době už totiž tento přestupek umí odhalit i některé moderní radary, jak před časem informovaly Události247.

Co si o navýšení pokuty za jízdu bez zapnutého pásu myslíte? Souhlasíte s tím? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články