Senioři si budou moct vybrat: Poukaz na dovolenou, nebo 25 % navíc k důchodu každý měsíc

Důchody jsou dlouhodobě ožehavým tématem, a to nejen pro seniory. Některé vlády si ovšem uvědomují, že jde o velkou voličskou skupinu, proto se jim snaží vyjít co nejvíc vstříc.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Polští senioři jsou dlouhodobě největší skupinou lidí, která může od státu získat různé finanční výhody. Nejenže se v poslední době objevují nové příplatky k důchodům. Nově budou mít tamní senioři možnost vybrat si, které z nich si uráčí zvolit. Výběr není zrovna malý. Zahrnuje totiž už i schválené třinácté a čtrnácté důchody v podobě jednorázového příspěvku. Kromě těchto jednorázových příplatků mají polští důchodci i další možnosti, jak získat finanční výhody, třeba prostřednictvím pravidelných měsíčních příspěvků nebo finančního příspěvku na dovolenou.

Návrhů ve prospěch polských seniorů je hned několik

Nejenom tamní vládní strana přichází s návrhy, jak se zavděčit početné skupině starších voličů. Mezi předvolebními sliby je víc než dost zajímavých návrhů. Jedním z nich je třeba vdovský důchod. Tamní strana Levice navrhuje, že po smrti manžela/manželky by měli senioři možnost vybrat si vlastní důchod, plus 50 % důchodu manžela/manželky. Tato vdovská renta by však neměla přesáhnout 7,6 tisíc PLN měsíčně, což je v přepočtu přibližně 41 500 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polským seniorům se zřejmě blýská na lepší časy

Další polská politická strana s názvem Občanská platforma navrhuje něco jiného. 85% vlastního důchodu a 25% důchodu zemřelého. Plánuje taktéž dvakrát upravit výši důchodu v době vysoké inflace. Mezi další zajímavé návrhy patří turistický poukaz pro seniory ve výši 500 PLN (v přepočtu zhruba 2 700 Kč) na rekreaci a odpočinek, nebo zmíněné dědění důchodů. Důchodci by v takovém případě měli na vybranou dle vlastního uvážení.

Týká se to i Čechů?

Vládní politici mají ovšem o poznání rozdílný přístup. Namísto zmíněných třináctých a čtrnáctých dávek chtějí zavést vyšší daňovou slevu, která by byla vázána na minimální mzdu. Aktuálně je to 3 600 PLN (necelých 20 tisíc korun), takže důchodci s penzí do této částky by neplatili žádnou daň z příjmu.

Připadá vám, že máte nízký důchod? Víme, jak to změnit a získat maximální penzi

Polská novinka se sice Čechů netýká, tedy alespoň ne všech. Podle údajů vládního webu z roku 2021 totiž žije trvale na území Polska téměř 40 tisíc Čechů, což není zrovna malé číslo. Nejen pro ně mohou být informace v tomto článku důležité a relevantní. V případě schválení výše zmíněného návrhu Občanské platformy by tak už bylo jenom na nich, zda se vyberou na dovolenou, nebo si přidají k důchodu nějakou tu korunu navíc. Jak si tuzemští senioři mohou „zvýšit“ penzi jsme před nedávném informovali i na Událostech247.

Zdroj: AtoZserwisplus, BNN, Vláda ČR

Co byste si vybrali vy? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články