Šest dnů v práci namísto pěti: Novinka už je schválena. Zaměstnanci se pořádně nadřou

O tom, jestli by měl být v České republice běžně zaveden čtyřdenní pracovní týden, se v poslední době vedou rozsáhlé diskuse.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte od nás, že otestovat tento koncept v praxi se rozhodli například v Německu. V letošním roce tam bude čtyřdenní pracovní týden platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi, a to vše samozřejmě za stávajících platových podmínek. Celkem se do projektu, který začal v únoru a trvat by měl asi 6 měsíců, zapojilo 45 místních firem.

V Česku se pracovní týden naopak zkracuje

Psali jsme také, že v České republice tento koncept zkusila napříkladbrněnská technologická firma Phonexia. Po ročním testování se tam letos v únoru rozhodli, že v zavedeném systému budou pokračovat i nadále, protože se osvědčil. Z loňského průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle vyplynulo, že čtyřdenní pracovní týden by uvítalo 70 procent Čechů. Zájem o tento koncept mají podle všeho především mladí lidé.

Čtyřdenní pracovní týden nově v Česku: Zavedený je ale jen pro některé zaměstnance. Ostatní musí být nadále v práci i v pátek

Existují však i lidé, kteří musí naopak nově v práci zůstávat ještě dokonce o den déle. Buďte tady rádi, že nebydlíte v prosluněném Řecku. Tamní vláda totiž rozhodla, že od 1. července tam bude pracovní týden mít šest dnů. Píše o tom web Český rozhlas. Podle zákona ale budou muset zaměstnavatelé, kteří ho pracovníkům nabídnou, platit za šestý den práce o 40 procent více. Země se tak snaží bojovat proti práci načerno a nedostatku pracovních sil.

Řekové jsou nejpilnějším národem v EU

Pokud se stane, že šestý pracovní den připadne na neděli nebo na svátek, budou muset zaměstnavatelé přidat k běžné mzdě dokonce 115 procent. Řekové tak budou moci pracovat ještě více než nyní, kdy už tak tráví v práci nejvíce hodin týdně v celé Evropské unii, píše dále web. Mýtus o líných Řecích, který v čase finanční krize především německá média, se tak ukazuje jako naprosto nepravdivý.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za minulého režimu pracovali Češi taktéž šest dnů v týdnů

Přelomovou legislativu už od loňského roku doprovází kontroverze. Prošla totiž velice těsně – pro bylo 158 řeckých zákonodárců z 300. Nejednoznačná podpora novely pak vedla k několika větším i menším vlnám odporu, píše web CNN Prima News. „Já jsem na tom jako ti chudáci Řekové. Pracuji v rádiu jako moderátorka, a to od pondělí do soboty. Volné mám jenom neděle, takže přesně vím, jak se takoví lidé cítí,“ popsala Událostem247 paní Irena z Prahy.

Co si o šestidenním pracovním týdnu myslíte? Uvítali byste ho i v ČR? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články