Šestidenní pracovní týden: Lidé budou v práci o den déle. Změna už vešla v platnost

Až 13 hodin denně mohou v práci nově strávit lidé v jedné z evropských zemí. Zákon umožňující šestidenní pracovní týden zde začal platit od června.

i Zdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Již 56 let si Češi mohou užívat dvoudenní víkend. Jak připomíná web iDnes, od října roku 1968 v tehdejším Československu začala platit pětidenní pracovní doba a nadobro tak skončily pracovní soboty. Nyní však tento koncept opět ožívá. V jedné evropské zemi totiž nedávno uzákonili, že zaměstnavatelé svým pracovníkům budou moci šestidenní pracovní týden nařídit.

Pracovat i v sobotu bude pro některé lidi realitou

Tato novinka začala od letošního června platit v Řecku, píše web TN. Vláda tímto krokem reaguje na nedostatek pracovních sil, což je problém, který trápí řadu tamních firem. A to i přesto, že Řekové jsou již nyní jedněmi z nejpracovitějších národů v Evropě. V průměru v zaměstnání stráví 41 hodin týdně. To je nejvíce ze všech zemí Evropské unie a vysoko nad evropským průměrem, který činí 37,5 hodiny, jak uvádí web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řekové mohou podle nového zákona v práci legálně strávit až 13 hodin denně

Dosud mohly v Řecku šestidenní pracovní týden svým zaměstnancům nařídit pouze firmy, které podnikaly v potravinářství a turismu. To se ale změní a tuto pravomoc budou mít i další zaměstnavatelé. Pracovníkům však za tyto nadstandardní sobotní služby budou muset uhradit příplatek ve výši 40 procent jejich mzdy, dodává web Novinky.

Trendem je spíše pracovní týden zkracovat

Zatímco v Řecku se tamní zákonodárci rozhodli lidem práci přidat, v jiných zemích se mluví spíše o opaku. Konkrétně o tom uvažuje ministryně práce v Polsku, která by chtěla uzákonit čtyřdenní pracovní týden, jak psaly Události247. Přinést by to podle ní mělo pozitiva nejen pro zaměstnance, kteří by tak měli více volného času, ale i pro zaměstnavatele, protože lidé by byli více odpočatí, méně vyhořelí a podávali by tak celkově lepší pracovní výkony.

Čtyřdenní pracovní týden. Nově budou určití lidé v práci o den méně

A někde už tento koncept dokonce testují v praxi. Události247 například psaly o rozsáhlém testování v Německu, do kterého se zapojilo asi 45 firem. A své příznivce má nápad i mezi českými podnikateli. Například firma Phonexia v Brně začala čtyřdenní pracovní týden testovat v únoru roku 2023. A věc se tak osvědčila, že po uplynutí roku v tom pokračují i nadále, jak psal web ČT24.

Co si o zavedení šestidenního pracovního týdne myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články