Sleva exkluzivně pro důchodce: Stát vymyslel novinku, díky které senioři získají tisíce korun měsíčně

O tom, že čeští senioři v posledních měsících zažívají nelehké časy, vás informujeme poměrně často.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O mnohých změnách, které v souvislosti s důchody nastaly či mají brzy nastat, psaly Události247 již dříve. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného. Vypadá to, že senioři, kteří nebudou mít našetřeny vlastní peníze, budou muset zpátky do práce.

Důchodci se musí připravit na změny

Víte od nás, že vláda chce důchodce udržet v práci co nejdéle a proto je láká na nejrůznější výhody. Kdo pracuje v důchodovém věku a zároveň pobírá důchod, nebude muset platit důchodové pojištění, které odpovídá 6,5 procenta ze mzdy, což dělá až několik tisíc korun. Naopak by se mu už ale za přesluhování nenavyšoval důchod jako doposud. Ministr práce Marian Jurečka chce celý balík změn projednat do léta.

Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

Vláda už schválila návrh zákona s reformou penzí. Podle premiéra Petra Fialy se díky změnám podaří udržet schodek rozpočtu kolem jednoho procenta HDP. Píše o tom web České noviny. Důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí.

Ekonomická situace je čím dál horší

Norma teď zamíří do Sněmovny. Podle plánu by změny měly začít postupně platit od příštího roku. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka ujistil, že současným starobním důchodcům penze dál porostou a zůstane jim výchovné. Web také dodává, že lidé nad 65 let tvoří teď asi pětinu obyvatel, v polovině století by to měla být třetina. Výdaje na penze stále rostou – aktuálně tvoří asi třetinu výdajů státu. Na důchodech se loni vyplatilo 685,3 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Všem důchodcům se letos plošně zvýšil důchod o necelých čtyři stovky korun

To, že je systém důchodového pojištění neudržitelný, ukazují aktuální čísla. Skončil totiž v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun, což je okolo jednoho procenta HDP. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by za pár desetiletí roční schodek mohl odpovídat až pěti procentům HDP, v dnešních hodnotách by to bylo kolem 350 miliard korun. „Já už se k důchodům raději nevyjadřuji. Nepočítám ani, že se tam dostanu a když, tak si to zřejmě už moc neužiji,“ sdělil svůj názor Událostem247 pan Mojmír z Třebíče.

Jaký je váš názor na plánovanou změnu? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články