SMS zpráva, která vám vyluxuje bankovní účet. Přišla i vám? Možná lítáte v pěkném maléru

Online technologie a chytré telefony nám v mnohém usnadňují život. Mohou nás však při naší vlastní neopatrnosti také připravit o všechny peníze.

i Zdroj fotografie: RogDel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvodů přes internet neustále přibývá. Podvodníci připravili v letošním prvním pololetí například klienty bank o více než 674 milionů korun. Celkem na ně podnikli 31 233 útoků. Lidé na policii nahlásili 10 219 z nich, to je o 15 procent více než ve stejném období loňského roku. Upozornil na to web Novinky.

Podvodníci jsou velmi přesvědčiví

Mezi jeden z nejzávažnějších typů podvodů se řadí podvodná volání, takzvaný vishing. Podvodníci při něm dokážou způsobit, že se volanému zobrazuje na displeji mobilu telefonní číslo důvěryhodné instituce, třeba přímo banky, policie nebo technické podpory, kterou využívá jejich zaměstnavatel, píší dále Novinky. Podle statistik jsou překvapivě nejčastějšími oběťmi kyberpodvodů lidé mezi 36 a 44 roky věku, kteří mají střední vzdělání s maturitou. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci často využívají i telefonáty, během nichž se vydávají za zaměstnance různých institucí

Psali jsme na Událostech247 také o tom, že falešný zaměstnanec známého mobilního operátora kontaktoval muže s nabídkou digitální inovace a měl „štěstí“, že natrefil zrovna na důvěřivce. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od neznámého na druhém konci drátu obdržel SMS s kódem, který pak umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem a tím si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Důvěřivého muže to ve výsledku stálo 850 tisíc korun. 

Pozor na to, kdo vám píše

Teď mají šmejdi další trik, tentokrát se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Po lidech chtějí, aby aktualizovali svou objednávku nebo upravili platební údaje. Teď navíc spousta lidí čeká na dodání svého nového iPhonu 15, který se nedávno začal prodávat. Pokud tedy dostanete SMS zprávu od DHL, UPS, PPL, DPD, buďte pozorní. „Tak to jsem netušil, zrovna tento mobil jsem si objednal, ale zatím mi ani neposlali zprávu, že by byl na cestě. Dám tedy pozor, odkud přijde,“ řekl Událostem247 Marek Benda z Tišnova.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Jediná podvodná SMS může oběti připravit o všechny jejich úspory

SMS zprávy přijde z čísla německého mobilního operátora. Podvodný odkaz na konci zprávy vás pak zavede na falešné stránky logistické firmy UPS. Poznáte to podle odlišné URL a také podle toho, že po vyhledání balíku po vás šmejdi chtějí zaplatitcelní poplatky ve výši 2,99 Kč“, upozorňuje Chip. Když do kolonek zadáte své číslo karty, riskujete, že můžete přijít o své úspory. Pokud se stanete cílem podobné podvodné SMS kampaně, vždy si kontrolujte adresní řádek webových stránek, na které se SMS a e-maily odkazují, radí web Chip.

Přišla vám někdy podvodná SMS zpráva? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články