Špatná zpráva pro důchodce: Peníze od státu dostanou daleko později

Češi čekající na přiznání své penze se dostávají do potíží. Od úředníků mnohdy jen slyší, že peníze od státu zkrátka dostanou později.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vláda v nedávné době připravila balíček opatření, která zásadním způsobem změní český důchodový systém. Zatímco některé věci řada lidí příliš nepocítí, jiné novinky se Čechů dotknou skutečně výrazně. Příkladem je návrh na postupný růst věku odchodu do důchodu, o čemž nedávno informovaly Události247. Aby toho pak nebylo málo, úřady mají pro důchodce další špatnou zprávu. Peníze od státu totiž mnozí dostanou daleko později.

Problém se táhne už od jara

Týká se vyřizování žádostí o starobní důchod, kterých v loňském i letošním roce na úřady České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) kvůli výhodným podmínkám zamířilo enormní množství. Důvodem dlouhého čekání na rozhodnutí úředníků, které muselo mnoho lidí absolvovat bylo především zahlcení pracovníků úřadů. Ti totiž žádosti nestíhali odbavovat. Ačkoli ze zákona by vše měli stihnout nejpozději do 90 dnů, mnoho lidí na přiznání penze čekalo i daleko déle, informoval již v dubnu web Peníze.

Těmto lidem nebude stát posílat důchody. Budou si muset platit vše ze své vlastní kapsy

Ani o několik měsíců později se však problém příliš nelepší. Úředníci ČSSZ sice v červnu informovali o pokroku v rychlosti vyřizování penzijních žádostí do 90 dnů. Přesto však na úřadech po uplynutí této lhůty na začátku léta leželo více než 12 tisíc žádostí, píše web Fintag.

„Počet žádostí o předčasný důchod je v porovnání s měsíci předchozích let vyšší,“ potvrdila pak v srpnu pro web E15 mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Dokládají to i čísla, podle kterých úředníci od loňského ledna do července evidovali celkem 18 tisíc žadatelů. To je skoro čtyřikrát méně než letos. Mnohé Čechy chystající se do důchodu tak pravděpodobně čeká řada měsíců čekání a nejistoty. Problém totiž evidentně stále trvá a peníze od státu proto lidé asi jen tak neuvidí.

Výhodné podmínky pro předčasný důchod brzy skončí

Důvodem nebývale vysokých počtů žádostí je částečně panika, kterou v mnoha lidech způsobila chystaná vládní nařízení. Již od září totiž začne platit výrazné zpřísnění podmínek pro odchod do předčasné penze. Mnozí lidé, kteří mají již nyní možnost do důchodu odejít, tak rychle své žádosti podávají ještě před zavedením chystaných opatření.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pracovníci na úřadech ČSSZ nestíhají žádosti vyřizovat v předepsané lhůtě

Důvody pro tento spěch jsou bezesporu oprávněné. Po zavedení nových podmínek totiž například bude možné odejít do dřívější penze maximálně 3 roky před dosažením důchodového věku, píše web E15.  Kromě toho budou lidé muset mít zaplaceno namísto současných 35 let nově 40 let důchodového pojištění. Celkově pak bude tato možnost pro Čechy velmi nevýhodná. Za každých 90 dní, o které si lidé svůj pracovní život zkrátí jim totiž stát sebere 1,5 procenta výpočtového základu.

Uvažujete, že byste do důchodu odešli předčasně? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články