Speciální průkazka pro majitele psů: Takzvaný řidičák na mazlíčka by prý měli vlastnit všichni

Někteří lidé si často pořizují takové rasy psů, se kterými nemají zkušenosti. Například bojová plemena.

i Zdroj fotografie: Mikko Virtaperko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O Češích se často mluví jako o národu pejskařů. Oblibu těchto domácích mazlíčků dokládají i čísla. Podle loňského průzkumu má doma zvíře, nejčastěji psa nebo kočku, 58 procent Čechů. Konkrétně psa pak má asi 3,2 milionu lidí. Tento koníček s sebou ale nese také řadu pravidel a povinností, jak Události247 upozornily už dříve.

Majitelé psů mají nejrůznější povinnosti

Kromě výdajů za krmení nebo třeba veterináře, musí majitelé za své čtyřnohé miláčky platit i každoroční místní poplatek městu či obci, ve které žijí a ve které podle zákona musí své psy nahlásit do registru chovatelů, jak jsme psali už dříve. Sazby mohou být různé, většinou se jedná o 1500 korun ročně. Vysoká sankce, až 100 tisíc korun, hrozí i lidem, kteří nemají své psy dobře zabezpečené a utíkají jim.

iZdroj fotografie: Bill Boaden / Creative Commons / CC-BY-SA
Pejskařů je v Česku relativně velký počet

Stejně vysokou pokutou pak mohou policisté v některých městech potrestat pejskaře, kteří po svých mazlíčcích neuklízí exkrementy. Jen v hlavním městě Praze žije 83 297 tisíc psů, převážně kříženců, jak upozornil web městské části Praha 8. Nejvyšší hustota psích mazlíčků v přepočtu na hektar, je v Praze 2 a Praze 3. V poměru k počtu lidí jich žije nejvíc na okraji města. Městskou částí s nejvyšším počtem registrovaných psů je Praha 4, celkem 8164, píše dále web.

S řidičákem na psa souhlasím, říká majitel yorkšíra

Problémem je také to, že někteří majitelé své psy zkrátka nezvládají. Ti pak mohou napadat ostatní psy, v horším případě dokonce i lidi. Web Metro napsal, že podle Tomáše Nusharta, zakladatele tréninkového centra Necvičák, by takoví majitelé měli mít něco jako je řidičák na psa. Podle něj by to znamenalo, že by psi byli obecně poslušnější vůči ostatním lidem a psům. Majitelé by zase věděli, jak se ke svým psům mají chovat. Navíc by to byla jistá databáze.

Varování: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?

Jak napsal web iDnes, centrální evidence psů v České republice totiž v současné době neexistuje a navíc ani není povinností chovatelů je do ní hlásit. Zlepšení je navíc zatím v nedohlednu, pokud se na to nezaměří třeba EU. „Možná by opravdu mělo existovat něco, jako je osvědčení pro majitele psů. Vedle v domě bydlí rodina s rotvajlerem, kterého mají často na volno. Potkat je s naším yorkšírem, to je teda horor, často ho ani nestíhám zvednout,“ popisuje Událostem247 pan Mirek z Brna.

Mělo by podle vás něco podobného existovat? Váš názor nám napište dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články