Varování: Přes 80 % českých seniorů může brzy přijít o své peníze. Jedna malá chyba je připraví o všechny úspory

O tom, že nejčastějším terčem podvodníků jsou důvěřiví senioři, informujeme na Událostech247 pravidelně.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Psali jsme například o tom, že podfukáři se vydávají za zástupce pojišťoven nebo lékáren a nabízejí seniorům telefonicky bezplatné zdravotní vyšetření. Šmejdi pozvou důchodce na předem určené místo, a o tom, že se na místě budou prodávat předražené výrobky, jim neřeknou. Důvěřivým starším generacím se pak snaží na místě prodat své produkty, většinou jde o doplňky stravy.

Podvodů neustále přibývá, v nebezpečí jsou všichni senioři

Na policii se také nedávno obrátil muž, který byl obětí podvodníků. Falešný zaměstnanec známého mobilního operátora ho kontaktoval s nabídkou digitální inovace. Jak jsme na Událostech247 psali, mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od podvodníka obdržel SMS s kódem, který mu pak nadiktoval. Kód umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem a zajistil si tak vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Podvedený tak přišel 850 tisíc korun.

Podvodníci mají další lest na důchodce: Vše začíná prohlídkou u lékaře, vybílenou peněženkou končí

Podvodníci jsou však čím dál více vynalézavější. Jejích útoky na klienty českých bank neustále rostou, loni se dokonce téměř ztrojnásobily. Jak upozornil web Novinky, jejich oběťmi jsou často právě důvěřiví senioři. Podle Novinek naletěl podvodníkům téměř každý šestý důchodce. I dalším více než 80 procentům ovšem hrozí, že přijdou o své peníze tím, že naletí podvodníkům.

Své zkušenosti webu popsala žena ze severních Čech, které přišla falešná SMS, že má nárok na příspěvek na bydlení. Podvodníci měli štěstí, protože žena peníze opravdu potřebovala. Když pak vyplňovala na falešné stránce ministerstva své bankovní údaje, naštěstí přišel její syn a včas ji zarazil.

Naštěstí mi včas došlo, že jde o podvod, říká žena

Kriminalisté zahájili v uplynulých dnech trestní stíhání 13 fyzických osob v souvislosti s činností skupiny 18 navzájem spolupracujících společností zastřešovaných pod názvem Ramfin,“ uvedl pro web Seznam Zprávy mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Pokud se prokáže vina, půjde o největší podvody na starých lidech v novodobé historii Česka. Seniorů, kteří podvodníkům naletí, bohužel neustále přibývá a nebezpečí hrozí prakticky všem.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci oslovují své oběti i telefonicky

Podobným telefonátům přitom často podlehnou i mnohem mladší lidé, kteří se prací s počítači a internetem živí, a to právě kvůli psychickému nátlaku, který podvodníci vyvíjejí. „Taky mám zkušenost. Volali mi jako z mé banky s tím, že se mi někdo naboural do účtu a hrozí, že přijdu o peníze. Bylo to tak přesvědčivé a já tak vyděšená, že mě nevaroval ani cizí přízvuk volajícího. Nakonec jsem řekla, že si zavolám na pobočku a v tu chvíli mi řekl, že je mu to jedno, že jeho peníze to nejsou. Došlo mi, že to byl podvod,“ popisuje paní Klára, které je 36 let.

Kontaktovali vás někdy podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články