Stalo se vám to také? Z bankovních účtů náhle začaly Čechům mizet ve velkém peníze. Někteří kvůli tomu skončí na nule

V době internetu a chytrých technologií se také velmi daří nejrůznějším podvodníkům, kteří okrádají důvěřivé lidi o úspory.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Podvodů neustále přibývá. Jak psaly Události247 nedávno, podle dat České bankovní asociace (ČBA) se počet za letošních prvních devět měsíců navýšil o 35 procent. Zatímco loni Češi od ledna do září čelili asi 48 000 podvodů, letos už jich bylo necelých 66 000. Mnozí lidé přitom zjistí, že je něco špatně až když už je pozdě a o peníze nenávratně přijdou.

Podvodníci jsou velmi přesvědčiví

Podvodníci se často vydávají za pracovníky bank a dalších institucí. Banky na ochranu vydávají velké peníze a u klientů se snaží o prevenci. Mezi nejčastější podvody cílící na klienty bank jsou vishing a phishing, jak upozornil web TN. Vishing označuje napodobení telefonního čísla. Podvodník, který volá, se vydává za pracovníka banky, pojišťovny, nebo třeba policie. Obyčejně se snaží volanému namluvit, že jeho peníze jsou v ohrožení.

Největší česká banka má problém. Klienti jsou v ohrožení. Během chvíle mohou přijít o své peníze

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodníci se často snaží své oběti kontaktovat pomocí SMS zpráv

Volaný má podle podvodníků co nejdříve vybrat peníze ze svého účtu a vložit je do bitcoinmatu. Pokud si nejste jistí, zda se nejedná o podvodníka, raději zavěste a zavolejte na oficiální číslo vaší banky. Phishing jsou SMS zprávy, které se tváří, že jsou od banky či od jiné instituce. Obsahují odkaz na falešné stránky například s přihlášením do internetového bankovnictví. Cílem je získání přihlašovacích informací a ukradení peněz z účtu.

Čemu se vyvarovat?

Pamatujte tedy na to, že banky nikdy odkaz pro přihlášení neposílají ani SMS, ani e-mailem. Nechtějí po vás ani důvěrné informace při telefonním hovoru. Některé podvody odhalí banky samy, jiné jí nahlásí klienti. S falešnými stránkami k internetovému bankovnictví se můžete setkat i při prohlížení internetu. Mohou na vás vyskočit třeba při hledání některých hesel. Od roku 2022 platí novela zákona o elektronických komunikacích.

Tato SMS zpráva vám vybílí celý váš bankovní účet. Přišla vám také? Možná máte velký problém a ani o tom nevíte

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Může se stát i to, že se vás podvodníci pokusí oslovit tak, že vám zavolají. Pokud si nejste jisti, kdo je na druhém konci, raději hovor zavěste

Jejím cílem je možnost podvodů zkomplikovat. Omezení už se dočkaly nevyžádané marketingové hovory, přes které prodejci lidem nabízí různé produkty. Nově totiž společnosti, které takové prodeje provozují, musí mít souhlas zákazníka, aby ho vůbec mohly se svojí nabídkou kontaktovat. Podvodníci si však i přesto najdou další cesty, jak lidi okrádat dál. Kromě telefonátů k tomu navíc často využívají také třeba e-maily a textové zprávy.

O peníze kvůli podobným podvodům už přišel nejeden Čech. Pokud podvodníkům odevzdají bankovní údaje, či údaje od platební karty, mají pak tito podvodníci snadnou cestu k tomu, aby vybílili váš bankovní účet. Buďte poroto obezřetní a podobné citlivé údaje raději nikomu nesdělujte.

Stali jste se někdy obětí podobného podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články