Stát bude Čechům kontrolovat bankovní účty. Kdo bude mít moc peněz, ten má problém

Přijde vám nemyslitelné, aby měl stát přístup k údajům o vašem bankovním účtu? Již brzy se to v určitých případech stane realitou.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V Česku se systém sociálních dávek skládá z několika typů podpor určených pro osoby v různých životních situacích. Patří mezi ně například dávky v hmotné nouzi, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a příspěvek na péči. Podmínky pro přiznání dávek se pak liší v závislosti na konkrétním typu příspěvku. Často bývá nutné splnit určité příjmové a majetkové limity a prokázat svou finanční situaci, například výpisem z účtu. Nově však bude bankovní účty Čechům žádajícím o některé dávky kontrolovat přímo stát.

Komu se budou kontrolovat účty?

O tom, že systém sociálních dávek by potřeboval výrazně zjednodušit mluvil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) již od začátku svého nástupu do úřadu. Na jaře roku 2022 avizoval, že v následujících měsících chystá jak legislativní, tak technické úpravy, psaly Události247. Nyní se tyto jeho plány začínají realizovat.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Změny v systému vyplácení sociálních dávek plánoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) již delší dobu

Od letošního roku nastane v procesu vyplácení sociálních dávek velká změna. Stát, respektive úřad práce totiž začal spolupracovat s bankami, píše web iDnes. Konkrétně tato kooperace spočívá v tom, že žadatelům prověřují bankovní účty. Ten, kdo bude mít moc peněz a i přesto bude chtít čerpat sociální dávky, bude mít smůlu.

Dávky jen těm, co je potřebují

Cílem má být efektivnější a rychlejší zpracování žádostí o dávky a zároveň zabránění jejich potenciálnímu zneužívání. Jak nicméně dodává web iDnes, i tato novinka má svá pravidla a Češi by se tak neměli bát, že by stát jejich citlivá data zneužil. Ověřování má probíhat pouze s explicitním souhlasem držitelů účtů. Navíc, týkat se bude jen vybraných Čechů. „Opatření se dotkne pouze dávek hmotné nouze. Tyto informace musí žadatelé již nyní vyplňovat,“ dodal pro web iDnes Jurečka.

I přesto se však mnozí obávají, zda nemůže dojít k prolomení bankovního tajemství. „Vůbec zde nebyl hodnocen dopad na ochranu soukromí, což kritizoval i Úřad pro ochranu osobních údajů, a to považujeme za špatné,“ upozornil pro web iRozhlas výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum remedium Jan Vobořil. Ať už ale s nařízením souhlasíte či nikoli, v případě žádosti o dávku se s tím nejspíš budete muset smířit. Platit by mělo začít již od letošního července.

Co si o novince myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články