Český sociální systém by mohl být přehlednější. Druhů dávek je teď podle expertů moc

Aktuálně v České republice existuje 30 druhů dávek a další postupně přibývají. Odborníci si myslí, že je to zbytečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo příspěvek v hmotné nouzi, to je výčet pomoci, kterou potřebným nabízí stát, píše TN. Získat ale sociální příspěvek není vůbec jednoduché a většina lidí se podle TN v systému ztrácí. V budoucnu by se proto mohl zpřehlednit a zjednodušit.

Sociální dávky jsou pro většinu lidí nedostupné

Expertka v oblasti zaměstnanosti Institutu pro sociální inkluzi Alena Zieglerová je přesvědčená, že ke třiceti dávkám není potřeba vymýšlet žádné další. „Na bydlení máme příspěvek, doplatek na bydlení, a aby lidi měli na kauci, tak ještě používají mimořádnou okamžitou pomoc. To všechno lze sloučit do jedné dávky, která by uměla řešit všechno,“ uvedla odbornice pro TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nájemní bydlení

Já v tuto chvíli pokládám za základní problém nedostupnosti sociálních dávek, ne jejich množství,“ řekl Událostem247 vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle, který pracuje v organizaci Člověk v tísni. „I když stát definuje parametry, podle kterých určuje, kdo má za jaké situace nárok na onu dávku, cesta k tomu, aby ji žadatelé skutečně získali, je neuvěřitelně složitá,“ dodal pro Události247.

O příspěvek žádá méně lidí, než by mělo nárok

Web Euroactiv už dříve uvedl, že o příspěvek na bydlení má zájem pouhá třetina lidí, kteří by měli nárok. Česká vláda proto sáhla po řešení v podobě příspěvku na bydlení. Na státní podporu by díky tomu měl dosáhnout až dvojnásobek domácností, informuje Euroactiv. Nově se to týká těch, jejichž náklady na bydlení, včetně energií, přesahují 30 procent čistého příjmu domácnosti, píše Euroacitv. Rozpočet příspěvku se pohybuje ve výši 25 miliard.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úředník

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka pro TN uvedl, že do budoucna by chtěl systém zdigitalizovat a zjednodušit. „Je pravda, že sociální systém je opravdu přebyrokratizovaný. Já jsem ten systém bohužel takhle zdědil od svých předchůdkyň. V příštích měsících počítáme s tím, že uděláme jak legislativní, tak technické úpravy, abychom jednotlivé dávky a podpory zjednodušovali,“ cituje slova Jurečky TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů