Stát Čechům rozdává peníze na nové spotřebiče. Získat můžete až 180 000 Kč. Moc času přihlásit se už nezbývá

Někteří lidé jsou na tom finančně špatně a pohybují se na hranici chudoby. Často nemají ani na základní věci.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

I když mají nárok na pomoc od státu, mnozí si o ni neřeknou. Stydí se, nebo o tom, že by mohli něco dostat, nemají ani tušení. Premiér Petr Fiala přitom na občany opakovaně apeluje, aby se nestyděli říct si o státní pomoc, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Například nárok na příspěvek na bydlení má ten, u koho jsou náklady na bydlení vyšší než 30 procent z čistých příjmů.

Nemáte peníze na novou ledničku či pračku?

Ministerstvo práce a sociálních věcí také přišlo s projektem Kruh záchrany, který má cíleně pomáhat těm nejchudším, jak psaly Události247 nedávno. Resort práce chce energetickou chudobu řešit zasíláním úspornějších spotřebičů těm nejpotřebnějším. Chladničky, mrazáky a pračky pro společný projekt ministerstva a Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, poskytla společnost Beko.

Češi mají nárok na pračku a mrazák zadarmo: Právě je úplně nové rozdává vláda

V rámci projektu už našly své příjemce první spotřebiče. Dostali je lidé ve vyloučené lokalitě. Nyní resort vybírá další domácnosti. Reaguje tak na to, že zatímco průměrná domácnost zchudla mezi červnem 2021 a 2022 o 10 tisíc na obyvatele, lidé s nejnižším příjmy, tedy často například senioři, zchudli o 21 tisíc na obyvatele. Novinka má také pomoci ušetřit peníze za energie. Psali jsme, že největší spotřebu z bílé elektroniky mají lednice s kombinovanými mrazáky nebo samostatné mrazáky.

Kde je možné požádat o pomoc?

Psali jsme také, že kvůli ochraně životního prostředí nebude možné od září 2024 používat staré a dnes již nevyhovující kotle. Začne totiž platit nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy. Ti, kteří zákon nebudou respektovat, musí počítat s pokutou až 50 tisíc korun. Psali jsme také, že domácnosti s nižšími příjmy mohou v tomto případě využít dotační program Nová zelená úsporám.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Řada Čechů se bojí říct si o peníze od státu. A to i přesto, že by na ně mohli mít nárok

Kotlíkové dotace se dají čerpat i zálohově a jsou určené pro domácnosti s nižším příjmem, které buď tvoří příjemci starobního důchodu, osoby s invaliditou třetího stupně, nebo pokud někdo v dané domácnosti pobírá, či pobíral v období mezi 1. lednem 2022 a dnem podání žádosti příspěvek na bydlení. Dotace na tepelné čerpadlo činí maximálně 180 tisíc korun, připomíná web Měšec. Žádosti se podávají na krajském úřadu, a to do konce srpna.

Co si o podobné pomoci od státu myslíte vy? Napište nám váš názor dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články