Stát najednou lidem rozdává 200 000 Kč na ruku. Berte, dokud to jde

Češi mohou nově žádat o zajímavou finanční dotaci. Bohužel, nabídka platí jen pro některé. Nepatříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Předvánočních dárků není nikdy dost. Obzvlášť pak když je rozdává stát. Jeden takový aktuálně míří k Čechům, kteří se rozhodnou koupit si nové auto. Zní vám to jako sci-fi? Stát skutečně bude lidem přispívat na nákup nových vozů. Zájemci takto mohou získat až 200 tisíc korun na ruku. Má to ale háček.

Stát protežuje jen jeden typ aut

Konkrétně se nový dotační program vztahuje pouze na elektromobily, které si pořizují firmy. Program, který nese zajímavé jméno Záruka Elektromobilita – I. výzva začal platit od začátku letošního prosince. Celkem takto Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje mezi české podnikatele rozdělit necelé 2 miliardy korun, vyplývá z webu E15.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákup elektromobilu se firmám díky dotaci vyplatí

Důvody takové podpory jsou zřejmé. V rámci globální snahy o větší udržitelnost a ekologičtější způsob života jsou elektromobily velmi protežované. Česko však v rámci Evropy v jejich množství zaostává na posledních příčkách, jak psaly Události247. A to i přesto, že počet bateriových elektroaut se „za tři čtvrtletí letošního roku zvýšil o 49 procent“, přičemž tři čtvrtiny těchto vozů byly registrovány na firmy, uvádí web oEnergetice. Nová dotace by tak mohla tento trend ještě posílit.

Kolik peněz mohou firmy získat?

Dotace pro osobní elektromobily jsou nastaveny na maximum 200 tisíc korun. Platí ale podmínka, že celková pořizovací částka nesmí překročit 1,5 milionu korun. V případě, že by firma chtěla pořídit nákladní elektroauto, může si zažádat až o 300 tisíc korun, dodává server Aktuálně. Jsou zde však i další podmínky. Peníze lze čerpat pouze na bateriový či vodíkový vůz, který si podnikatelé pořídí s pomocí úvěru, za nějž se zaručí Národní rozvojová banka, upozorňuje web E15.

Z výše uvedených informací vyplývá, že stát bohužel podpoří jen vybrané skupiny Čechů. Pokud mezi ně ale patříte, berte, dokud to jde. Taková příležitost se totiž nemusí jen tak opakovat. Ostatně, i tato je časově omezená. Jak pro web Hospodářské noviny řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu Marek Vošahlík, konec pro podávání žádostí je naplánovaný na konec září příštího roku.

Uvažujete o nákupu elektroauta? Dejte nám vědět, jaký máte na věc názor

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články