Stát lidem rozdává velké peníze: Máte na ně nárok i vy? Kdo se neozve, ten nedostane ani korunu

Mnoho Čechů zaplatilo státu peníze, které nyní mohou získat zpět. Stačí si jen podat žádost o jejich vrácení.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Spousta lidí v Česku musí kvůli aktuální špatné ekonomické situaci šetřit, kde se dá. Někteří přitom mohou využít jedinečné nabídky, jak si finančně přilepšit. Stát totiž vybraným lidem rozdává velké peníze. Zjistěte, zda na ně máte nárok i vy. Kdo se totiž neozve, ten nedostane ani korunu.

Kdo se včas nepřihlásí, nic nedostane

Konkrétně stát vrací přeplatky na silniční dani, kterou mnozí zaplatili, aniž by museli. Nejedná se přitom rozhodně o malou částku. „V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč,“ uvádí na svém webu finanční správa.  

Značná část přeplatků vznikla, protože firmy a podnikatelé zaplatili zálohy na silniční daň u osobních vozidel po 1. lednu 2022. Jak totiž uvádí web Peníze „od roku 2022 byla u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun silniční daň zrušena“. V tomto období již ale tato povinnost byla zrušena a lidé si tak peníze mohou vybrat zpět. Ti, kterých se věc týká by tak určitě měli učinit, protože kdo to neudělá, ten zpátky nic nedostane. Pokud totiž o vrácení přeplatku nepožádáte do 6 let od jeho vzniku, peníze propadnou státu, dodává web TN.

Jak peníze získat?

Možností, jak o vrácení daně zažádat je hned několik. Učinit tak lze například prostřednictvím webové aplikace, kde stačí žádost o vrácení přeplatku vyplnit. Další možností je pak zažádat písemně, a to „v listinné podobě, elektronicky, anebo ústně do protokolu“ uvádí dále web finanční správy.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
O vrácení přeplatku lze zažádat i elektronicky, a to skrze datovou schránku

A jestli nevíte, zda máte na peníze nárok, existuje jednoduchá cesta, jak to zjistit. „Pokud si nejste jisti, jestli máte přeplatek na silniční dani, doporučujeme informaci ověřit přihlášením do vaší daňové informační schránky na portálu MOJE daně,“ cituje web TN generální ředitelku Finanční správy ČR Simonu Hornochovou. Následně by pak lidé měli peníze dostat do 30 dnů od doručení žádosti.

Nejedná se navíc o jedinou příležitost, jak od státu získat peníze navíc. Jak informovaly Události247, zájemci si rovněž mohou vybrat své peníze z již zrušeného II. pilíře důchodového spoření. Mnozí zde přitom mohou mít i částky v řádech několika desítek tisíc korun.

Máte na peníze nárok i vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články