Stát lidem v roce 2024 vezme peníze: Už se to rozjelo, o tisíce Kč přijdou miliony Čechů. Týká se to i vás?

Změny v příjmech, které mají ozdravit veřejné finance, od roku 2024 pocítí každý Čech. Zatímco OSVČ si připlatí na sociálním pojištění, zaměstnanci mají povinně nemocenské.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

S rostoucí průměrnou hrubou mzdou se od ledna zvýšily i pojistné částky na sociální zabezpečení. Kromě navýšení průměrné mzdy, která je klíčová pro stanovení záloh, dochází v rámci vládního konsolidačního balíčku k dalším změnám, které postihují minimální zálohy a odvody. O nemocenském pojištění jsme psali nedávno i na Událostech247.

Budeme platit vyšší daně i pojištění

Podnikatelům se zvyšuje minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění z 25 na 40 procent průměrné mzdy. Jak jsme na Událostech247 upozornili, ke zvyšování má docházet postupně během tří let. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo příklad, podle kterého je nyní minimální odvod důchodového pojištění na hlavní činnost 2 741 korun. Po zvýšení to bude 4 541 korun, a to už se do rodinného rozpočtu promítne.

Zdravotní pojišťovny svým klientům vracejí peníze. Nejvíce starším lidem

Osoby samostatně výdělečně činné mají od 1. ledna 2024 minimální měsíční vyměřovací základ 21 984 korun a povinnost platit minimální měsíční zálohu na pojistné 2 968 korun. Je to o 294 korun více než předtím a za rok to tedy udělá několik tisíc navíc. První záloha v této výši, za měsíc leden, je splatná nejpozději do 8. února 2024, píše web Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. 

Pro koho se nic nemění

S vyššími odvody státu musejí počítat i někteří lidé s těmi často nejnižšími příjmy, kteří pracují na dohody o provedení práce. Zatím platí, že u dohody o provedení práce se musí odvádět zdravotní a sociální pojištění pouze v případě, že měsíční hrubá mzda přesáhne 10 tisíc korun. Tato povinnost sice zůstane, ale hranice má být od poloviny roku plovoucí. Má být stanovená jako 25 procent průměrné mzdy, píše web Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Účast na nemocenském pojištění je pro zaměstnance povinná

Musím říct, že těch změn už je tolik, že se v nich přestávám orientovat. Ale mám tedy pocit, že rok od roku platím víc a víc. Naštěstí mám šikovnou účetní, která se v těch změnách vyzná,“ řekl Událostem247 pan Marcel, který pracuje jako projektant. Zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 40 tisíc korun nově na nemocenské pojištění pošle 240 korun. O tuto částku tedy dostane na účet méně, dodává Český rozhlas. U odvodů na zdravotní a sociální pojištění se u lidí s běžnou zaměstnaneckou smlouvou nic nemění.

Co si o tom myslíte vy? Napište nám váš názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články